Menu

Jak bezpiecznie inwestować na przyszłość?

6 kwietnia 2020 - Finanse
Jak bezpiecznie inwestować na przyszłość?

Artykuł sponsorowany.

Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych pokazały, jak łatwo można stracić środki w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń, nawet jeśli posiadamy już pewną wiedzę i doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że wszyscy myślący o inwestycjach długoterminowych muszą godzić się na duże ryzyko. By ci pomóc podjąć świadomą decyzję zebraliśmy kilka sposobów na stabilne oszczędzanie.

Inwestycje w papiery dłużne

Najczęściej spotykanym rodzajem papierów dłużnych są obligacje, jednak spotykane są także bony handlowe, weksle czy czeki. Co istotne, ich emitentem może być nie tylko Ministerstwo Finansów, ale również korporacje. W pierwszym przypadku mówimy o obligacjach skarbowych, a drugim o korporacyjnych. Czy są one dobrym sposobem na inwestowanie długoterminowe? Wiele zależy od warunków, na których są emitowane – w przypadku obligacji krajowych jedyną sensowną opcją wydają się te indeksowane inflacją – jednak nawet one oferują bardzo niewielki zysk ponad nią, od którego musimy jeszcze odjąć 19% podatek „Belki”. W praktyce zyski roczne oscylują w granicach 1%, co nie wygląda zbyt zachęcająco.

W przypadku obligacji emitowanych przez korporacje można liczyć na nieco większe oprocentowanie (choć nie zawsze), jednak tu zasada jest prosta – im większe ryzyko jesteśmy gotowi ponieść, tym większe potencjalne zyski możemy osiągnąć. Największe spółki, np. z rynku amerykańskiego płacą coraz mniej za pożyczane im pieniądze, w czym duży udział Amerykańskiego Banku Centralnego (FED) skupującego długi.

Fundusze stabilnego wzrostu

To specjalny fundusz inwestycyjny łączący udziały w rynku kapitałowym ze stabilnymi inwestycjami w instrumenty o niskim ryzyku. Dzięki temu może zapewnić stabilny zysk przy zredukowanym ryzyku, zapewniając przy tym bardzo dużą elastyczność – w każdej chwili możesz wycofać swoje środki i zrezygnować z udziału w funduszu. To doskonałe rozwiązanie dla osób nie do końca mających wiedzę, w co inwestować, by uniknąć utraty środków. Fundusze stabilnego wzrostu pozwalają skomponować własny multiportfel inwestycyjny, korzystając z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów doskonale odnajdujących się na rynkach kapitałowych. Część portfela (od 60 do 100%) mogą stanowić papiery dłużne, mające stabilizujący wpływ na jego wyceny, podczas gdy na resztę mogą składać się fundusze aktywnej alokacji, instrumenty akcyjne lub fundusze surowcowe (np. inwestujące w metale szlachetne) lub globalne. Takie konto daje nam pełną kontrolę nad naszymi finansami – łatwe zarządzanie gwarantuje nam dostęp internetowy lub infolinia. Niektóre funduszów stabilnego wzrostu pozwalają na łączenie ich z produktami takimi jak polisa na życie czy polisolokata w bezpieczne polisy inwestycyjne, gwarantujące nam i naszym bliskim ochronę również w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Jedną z wiodących firm oferujących fundusze stabilnego wzrostu jest Vienna Life, firma mająca prawie dwustuletnie doświadczenie w świadczeniu usług finansowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Profesjonalizm w działaniu i ogromne doświadczenie są gwarancją rzetelnego podejścia do powierzonych środków – o czym świadczą opinie klientów.

Inwestycja w nieruchomości

Ostatnie lata były okresem bezprecedensowego wzrostu zainteresowania nieruchomościami. Kilkuletni okres ujemnych realnych stóp procentowych i dobrej koniunktury gospodarczej spowodował, że dla wielu inwestorów stało się możliwe nabycie nieruchomości pod wynajem, a ceny sięgnęły absolutnego szczytu. Czy możliwa jest kontynuacja tego trendu? Wiele wskazuje na to, że raczej nie – nie wiemy, jak długo będzie trwał sam kryzys, ale możemy się spodziewać, że w obliczu złych danych makroekonomicznych, których obecnie nie brakuje i rosnącego bezrobocia niewiele osób zdecyduje się na zakup własnego mieszkania lub tzw. flipowanie z myślą o zyskach. Zresztą wystarczy przejrzeć dowolne forum – opinie większości inwestorów są raczej powściągliwe i niewiele osób planuje większe zakupy.

Podsumowanie

Oszczędzać z myślą o przyszłości trzeba zawsze – niezależnie od otoczenia makroekonomicznego. W końcu każdy z nas będzie chciał przejść na zasłużoną emeryturę – im bardziej będzie ona niezależna od świadczeń państwowych, tym większa szansa na to, że nie zabraknie nam środków na godziwą starość. Inwestując w długim horyzoncie, warto wybierać takie formy, które przede wszystkim pozwalają na zachowanie wartości odkładanego kapitału – tak, by nie okazało się, że na skutek gwałtownych przemian nasze środki zostały znacząco uszczuplone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.