Menu

Inwestowanie dla przedsiębiorców – kluczowe błędy, których warto unikać

15 kwietnia 2025 - Treści reklamowe
Inwestowanie dla przedsiębiorców – kluczowe błędy, których warto unikać
Artykuł sponsorowany.
Informacja reklamowa – Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Przyjęło się uważać, że jeśli ktoś prowadzi własny biznes lub pracuje w dużej firmie o profilu finansowym, to doskonale zna się na inwestowaniu. Nic bardziej błędnego. Przedsiębiorcy, nawet ci, którzy z powodzeniem kierują dużymi spółkami, mają często bardzo małe pojęcie o rynku kapitałowym.

Przecież jednak wiedza o rynku kapitałowym nie jest tajemna i aż tak trudna do opanowania. Korzystając z niezliczonych stron internetowych albo specjalistycznych podręczników z łatwością możemy poznać wszystkie niezbędne pojęcia, śledzić indeksy giełdowe lub na przykład portfele modelowe odzwierciedlające sposób myślenia zarządzających.

Rzecz jednak w tym, że na rynku kapitałowym liczą się nie formułki i podręcznikowe reguły, a przede wszystkim doświadczenie. Tego doświadczenia nie nabywa się pstryknięciem palcami. Chodzi też o to, aby ta droga nie była bolesna, czyli kosztowna.

ETF to idealny poligon dla początkujących

Doświadczenie można nabyć śledząc decyzje zarządzających, czytając komentarze i analizy, obserwując wpływ pewnych decyzji politycznych i trendów społecznych na zachowanie się indeksów. Wielu specjalistów zaleca również, aby przedsiębiorcy inwestowali w akcje giełdowych spółek z branży, w której na co dzień działają, bo mają przecież doskonały przegląd panującej w niej sytuacji oraz perspektyw na najbliższą przyszłość.

Innym wyjściem, być może najbardziej efektywnym i naturalnym jest skupienie się w pierwszym okresie swojej przygody z rynkiem kapitałowym na funduszach ETF.

To stosunkowo nowy produkt rynku kapitałowego. Jest rodzajem funduszu inwestycyjnego otwartego kopiującego rozwój tzw. aktywów bazowych, czyli na przykład indeksu (choćby GPW), towaru (ropa naftowa, złoto) lub obligacji.

Pierwszy ETF zaczął działać w 1990 roku w Kanadzie i odzwierciedlał indeks trzydziestu pięciu największych spółek zarejestrowanych w tym kraju. Dzisiaj inwestorzy mają do wyboru ponad 10 tysięcy ETF-ów – w tym jedenaście notowanych na warszawskim parkiecie – a najpopularniejszy jest tzw. Spider, czyli SPIDER S&P 500 ETF odzwierciedlający Standard & Poors 500, indeks nowojorskiej giełdy pięciuset największych spółek obecnych na amerykańskim parkiecie.

Zalety ETF

Dużą zaletą funduszy tego rodzaju są z reguły relatywnie niewielkie opłaty wynikające z niższych kosztów działalności. Ale największą, istotną zwłaszcza wówczas, gdy inwestor dysponuje małym doświadczeniem, jest bardzo głęboka dywersyfikacja, czyli rozproszenie ryzyka. ETF-y uchodzą za jeden z najbardziej bezpiecznych produktów i to jest na pierwszym etapie bardzo ważny czynnik.

Trzeba jednak pamiętać, że z reguły ETF-y nie wypracowują wysokiej stopy zysku, najczęściej niższą niż bazowe aktywa. Ale do zdobywania doświadczenia nadają się doskonale!

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat. Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.