Menu

Innowacyjne szklane ściany w mieszkaniu – pomysły na ciekawą aranżację

3 kwietnia 2020 - Budownictwo, Technologia, Wnętrza
Innowacyjne szklane ściany w mieszkaniu – pomysły na ciekawą aranżację

Nie ma budynku bez ścian, a jednak często zapominamy, że ten element wnętrza może być nie tylko funkcjonalny, ale i po prostu wystylizowany. Mamy różne rodzaje ścian, choćby ze względu na materiał, z jakich są wykonane, ale też i przeznaczenie konstrukcyjne. Nie każdą można zostawić otartą czy zastąpić szkłem. To właśnie szklane ściany w domu stały się w ostatnich latach popularne. Choć nie każdy się na nie decyduje we własnym wnętrzu, z pewnością podziwia je skrycie. Jeśli podoba nam się motyw szklanej tafli zamiast murowanej ściany, możemy taką postawić we wnętrzu. Nie tylko ściany zewnętrzne są tworzone z tafli szkła.

Szklane ściany dopiero stają się popularne

W Polsce bardzo rzadko można spotkać zewnętrzne szklane ściany w domu. Przyczyn jest wiele. Po pierwsze to nie architekci, a klienci mają konserwatywne podejście do projektu domu, w jakim chcą mieszkać. Jeśli do niego ma wpadać dużo światła, to mimo wszystko wybierane są duże okna, a nie cała ściana wykonana ze szkła. Po drugie szkło kojarzy nam się z zimnem i dużymi wydatkami na ogrzewanie zimą. Na szczęście tak nie jest. Jest jeszcze jeden powód, dla którego możemy odczuwać niechęć do szklanych ścian w domu  – praca w korporacji. Duże molochy dla pracowników korporacyjnych zwykle zbudowane są właśnie z metalu i szkła.

Gdzie sprawdzi się szkło na dużej przestrzeni?

Przede wszystkim szklane ściany w mieszkaniu nie muszą występować w roli frontowej. Można wykorzystać ten materiał do zbudowania ścianek działowych. Szkło jako ściana zewnętrzna, najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych domach, w domach o dużej powierzchni oraz w loftach. Dzięki niemu można cieszyć się otaczającym nas widokiem i dużą ilością wpadającego światła słonecznego. W budynkach wielo-mieszkaniowych, które parter mają przeznaczony pod lokale usługowe, również tutaj można zauważyć, że parter często jest w całości przeszklony, aby zapewnić firmom, które będą w nim działać przestronne wnętrza i zachęcać klientów do zajrzenia. 

Szklana ściana frontowa sprawia, że pomieszczenia są maksymalnie oświetlone przez cały dzień. A do tego można odnieść wrażenie, że pokoje są większe. Jeśli otoczymy dom drzewami, krzewami czy inną roślinnością, będziemy mieli wspaniały widok na ogród. Wybierając dom nad jeziorem, czy w górach również wiele osób dokonuje remontu i od strony najlepszego widoku stawia na szklaną ścianę, aby móc się nim cieszyć.

Innowacyjne ściany we wnętrzu

Również we wnętrzach można stawiać na różne rodzaje ścian. Nie muszą być one tylko murowane lub wykonane z płyt gipsowych. Jeśli konstrukcja mieszkania na to pozwoli można zastąpić ścianę szkłem. Gdy nie mamy takiej możliwości, ponieważ ściana, którą chcielibyśmy wyburzyć jest ścianą nośną, można zastosować we wnętrzu szklane płyty w profilach. To nie jedyna metoda na uzyskanie przeźroczystych ścian.

Z czego można zrobić szklane ściany?

budynek ze szkła

Źródło: pixabay.com

Nowoczesnym zabiegiem jest wstawienie szklanych ścian do łazienki, która jest połączona z sypialnią. Żeby zapewnić prywatność korzystania z niej na szklanych panelach montuje się dodatkowo żaluzje. Jednak cały koncept szklanych ścian w takim pomieszczeniu sprawdza się idealnie. Gdy jednak nie chcemy iść tak odważnie z designem można szklaną ścianą oddzielić kuchnię od salonu, gdy mamy przestrzeń otwartą. W jednopokojowych mieszkaniach, które wciąż są dostępne na rynku można w ten sposób odgrodzić przedpokój od głównego pokoju. Szklane ściany w mieszkaniu mogą być grodzią, która nie blokuje światła. Pamiętajmy, że szklane ściany są bezpieczne. Produkowane w większości ze szkła hartowanego, spełniają swoje funkcje estetyczne, ale i w razie stłuczenia, nie rozbijają się na drobne kawałki, które mogłyby stanowić zagrożenie. Więcej na temat szkła hartowanego i jego właściwości można przeczytać w innym naszym artykule – https://www.int24.com.pl/szklo-hartowane.

Jak zaaranżować szklane ściany?

Takie nowoczesne rodzaje ścian nie potrzebują same w sobie ozdób. Można do ich oprawy wykorzystać okucia w kolorze złota czy srebra, a nawet pokusić się o metalowe ozdoby, które będą je trzymać na miejscu, ale same w sobie też są ozdobne. Niestety na takich ścianach nie powiesimy półki czy obrazu. Możemy przylepić za to plakaty lub stworzyć na nich miejsce na rysunki dzieci. Mogą nawet służyć do zapisywania notatek. Jednak przede wszystkim mają pokazywać otoczenie, dlatego nie warto ich zastawiać.

O autorze artykułu:
Natasza Miszczuk. Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło: 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.