Menu

Gimnastyka poranna – sprawdź, jakie korzyści może przynieść

31 sierpnia 2022 - Zdrowie
Gimnastyka poranna – sprawdź, jakie korzyści może przynieść

Gimnastyka poranna to doskonały sposób na przygotowanie się do dnia pełnego aktywności i obowiązków. Ćwiczenia gimnastyki porannej pobudzają do działania, dodają wigoru i energii, poprawiają samopoczucie i bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie. Poranna gimnastyka w domu to coś, od czego zawsze warto zaczynać dzień!

Z tekstu dowiesz się:


Nie ma żadnych wątpliwość, że dla zdrowia i dobrego samopoczucia warto zacząć dzień od dawki aktywności fizycznej.
Nie musi to jednak być od razu kilkukilometrowa przebieżka – równie korzystnym dla zdrowia, ale o wiele mniej obciążającym dla organizmu rozwiązaniem jest poranna gimnastyka. Dla seniorów to sposób na rozruszanie po nocy, dla osób aktywnych zawodowo – na pełne energii wejście w nowy dzień.

Gimnastyka poranna – dlaczego warto?

Gimnastyka poranna niesie ze sobą wiele korzyści – i to dla wszystkich, bez względu na płeć czy wiek. Oto kilka z nich:

 

Poranna gimnastyka dla początkujących – co warto wiedzieć?

Planując gimnastykę poranną, warto zacząć od najprostszych ćwiczeń, które można wykonać w domu na kilku metrach kwadratowych wolnej powierzchni, bez użycia dodatkowych akcesoriów i sprzętów. Im więcej zachodu wymaga wykonanie ćwiczeń, tym większe ryzyko szybkiego zniechęcenia. Gimnastyka powinna stać się czynnością rutynową, tak jak np. mycie zębów czy zjedzenie śniadania, ale jednocześnie z przyjemnymi skojarzeniami. Pomocna może być odpowiednia muzyka do gimnastyki porannej – taka, która wprawia w dobry nastrój i dodaje energii.

Z drugiej strony należy pamiętać, że gimnastyka poranna dla dorosłych nie powinna być bardzo intensywna – powinna ona pobudzić, ale nie zmęczyć do granic możliwości, zwłaszcza jeśli jest wykonywana tuż przed wyjazdem do pracy. Optymalnie seria ćwiczeń powinna trwać około 10-15 minut.

Gimnastyka poranna – ćwiczenia

Z jakich konkretnie aktywności powinna składać się gimnastyka poranna? Zestaw ćwiczeń może obejmować:

 

Oczywiście po pomoc w doborze odpowiednich ćwiczeń można zwrócić się do specjalisty – jest to m.in. rola fizjoterapeuty albo trenera personalnego. Na konsultacje należy się zgłosić także w sytuacji pojawienia się problemów z biodrem, kolanem albo kręgosłupem podczas wykonywania gimnastyki.

Gimnastyka poranna to czynność, która zajmuje nie więcej niż kwadrans, ale może mieć naprawdę ogromny wpływ na samopoczucie. Warto uwzględnić tę dawkę aktywności w swoim codziennym planie dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.