Gimnastyka poranna to doskonały sposób na przygotowanie się do dnia pełnego aktywności i obowiązków. Ćwiczenia gimnastyki porannej pobudzają do działania, dodają wigoru i energii, poprawiają samopoczucie i bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie. Poranna gimnastyka w domu to coś, od czego zawsze warto zaczynać dzień!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie korzyści niesie gimnastyka poranna dla dorosłych,
- jak powinna przebiegać poranna gimnastyka dla początkujących,
- jak może wyglądać zestaw ćwiczeń gimnastyki porannej.
Nie ma żadnych wątpliwość, że dla zdrowia i dobrego samopoczucia warto zacząć dzień od dawki aktywności fizycznej. Nie musi to jednak być od razu kilkukilometrowa przebieżka – równie korzystnym dla zdrowia, ale o wiele mniej obciążającym dla organizmu rozwiązaniem jest poranna gimnastyka. Dla seniorów to sposób na rozruszanie po nocy, dla osób aktywnych zawodowo – na pełne energii wejście w nowy dzień.
Gimnastyka poranna – dlaczego warto?
Gimnastyka poranna niesie ze sobą wiele korzyści – i to dla wszystkich, bez względu na płeć czy wiek. Oto kilka z nich:
- Ćwiczenia gimnastyki porannej wprowadzają dobre nawyki i powtarzalny rytm. Dzięki nim stabilizują się procesy zachodzące w organizmie, poprawiają się metabolizm oraz jakość snu.
- Poranna gimnastyka to doskonały sposób, by zacząć dzień w dobrym humorze. Wykonanie już kilku prostych ćwiczeń stymuluje produkcję serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.
- Zestaw ćwiczeń gimnastyki porannej to prosta metoda na wprowadzenie do swojego życia regularnej aktywności fizycznej, która jest niezbędna do zachowania m.in. sprawności mięśni i stawów. Dzięki doborowi odpowiednich ćwiczeń poranna gimnastyka na kręgosłup zmniejszy również bóle pleców.
- Gimnastyka poranna pozwala szybciej spalać tkankę tłuszczową niż te same ćwiczenia wykonywane wieczorem. To ważne dla osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Poranna gimnastyka dla początkujących – co warto wiedzieć?
Planując gimnastykę poranną, warto zacząć od najprostszych ćwiczeń, które można wykonać w domu na kilku metrach kwadratowych wolnej powierzchni, bez użycia dodatkowych akcesoriów i sprzętów. Im więcej zachodu wymaga wykonanie ćwiczeń, tym większe ryzyko szybkiego zniechęcenia. Gimnastyka powinna stać się czynnością rutynową, tak jak np. mycie zębów czy zjedzenie śniadania, ale jednocześnie z przyjemnymi skojarzeniami. Pomocna może być odpowiednia muzyka do gimnastyki porannej – taka, która wprawia w dobry nastrój i dodaje energii.
Z drugiej strony należy pamiętać, że gimnastyka poranna dla dorosłych nie powinna być bardzo intensywna – powinna ona pobudzić, ale nie zmęczyć do granic możliwości, zwłaszcza jeśli jest wykonywana tuż przed wyjazdem do pracy. Optymalnie seria ćwiczeń powinna trwać około 10-15 minut.
Gimnastyka poranna – ćwiczenia
Z jakich konkretnie aktywności powinna składać się gimnastyka poranna? Zestaw ćwiczeń może obejmować:
- wspinanie na palcach z wyciąganiem ramion w górę,
- skłony z dotknięciem rękoma podłogi,
- skręty bioder,
- wymachy nóg w bok i tył,
- wymachy ramion,
- energiczny marsz w miejscu,
- podskoki w miejscu,
- pajacyki,
- trucht w miejscu.
Oczywiście po pomoc w doborze odpowiednich ćwiczeń można zwrócić się do specjalisty – jest to m.in. rola fizjoterapeuty albo trenera personalnego. Na konsultacje należy się zgłosić także w sytuacji pojawienia się problemów z biodrem, kolanem albo kręgosłupem podczas wykonywania gimnastyki.
Gimnastyka poranna to czynność, która zajmuje nie więcej niż kwadrans, ale może mieć naprawdę ogromny wpływ na samopoczucie. Warto uwzględnić tę dawkę aktywności w swoim codziennym planie dnia.