Menu

Formy przyjęcia spadku

9 sierpnia 2021 - Finanse
Formy przyjęcia spadku

W momencie otwarcia spadku spadkobierca wchodzi z mocy prawa w ogół praw i obowiązków należących do spadku. Mowa tu zarówno o aktywach, takich jak nieruchomości i oszczędności, jak i pasywach, czyli długach niespłaconych przez spadkodawcę. Spadkobierca może przyjąć spadek na dwa sposoby: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Może go też odrzucić.

Przyjęcie spadku wprost 

Przyjęcie spadku wprost określane jest również prostym przyjęciem spadku. Oznacza przyjęcie spadku bez żadnych ograniczeń – spadkobierca przejmuje aktywa spadkodawcy, ale również wszelkie jego obowiązki, w tym zadłużenie. Na przyjęcie spadku wprost spadkobierca powinien zdecydować się wyłącznie wtedy, gdy ma pewność, że spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnych znaczących długów. W razie przyjęcia spadku wprost spadkobierca będzie bowiem za nie odpowiedzialny w ich pełnej wysokości oraz całym swoim majątkiem.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest od 2015 r. podstawową formą przyjęcia spadku. Zachodzi wtedy, gdy spadkobierca w określonym terminie (6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule powołania do spadku) nie oświadczy wprost, że przyjmuje spadek albo go odrzuca. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy wyłącznie do wysokości wartości spadku. W przypadku znacznych długów pozostawionych przez spadkodawcę spadkobierca nie będzie więc musiał oddać wierzycielom więcej, niż otrzymał z tytuł dziedziczenia.

Odrzucenie spadku 

Prawo spadkowe przewiduje także możliwość odrzucenia spadku. W takim przypadku spadkobierca traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Na odrzucenie spadku warto zdecydować się w sytuacji, gdy wartość długów spadkodawcy znacznie przekracza wartość pozostawionych przez niego aktywów lub gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnych aktywów. Jeśli spadkobierca odrzucający spadek ma dzieci i nie chce, aby dziedziczyły one po spadkodawcy, musi odrzucić spadek w imieniu małoletniego po uprzednim uzyskaniu zgody sądu.

W przypadku braku pewności co do najlepszej formy przyjęcia spadku warto skonsultować się ze specjalistami z zakresu prawa spadkowego, na przykład z Kancelarii Prawnej Andrzeja Paproty z Warszawy. Po zapoznaniu się ze sprawą pracownicy kancelarii zaproponują spadkobiercy najkorzystniejszą formę przyjęcia spadku. Pomogą też w złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku i przygotują wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na drodze sądowej.

Jedna myśl nt. „Formy przyjęcia spadku

Bogda

Dobrze jest znaleźć i przeczytać takie cenne informację.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.