Menu

Drabinka czy rusztowanie? Co wybrać do prac na wysokościach?

25 sierpnia 2021 - Budownictwo
Drabinka czy rusztowanie? Co wybrać do prac na wysokościach?

Prace wysokościowe wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego każdy, kto je wykonuje, musi posiadać do tego odpowiedni, a więc w pełni bezpieczny sprzęt. Najczęściej wybieranymi wariantami są drabiny i rusztowania, choć korzysta się z nich w różnych przypadkach. Co wybrać do poszczególnych prac na wysokościach? Czy istnieją lepsze i gorsze opcje? A może oba warianty są właściwe?

Drabinki do pracy na wysokościach – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Drabiny aluminiowe to w wielu domach niezbędny sprzęt do pracy na niewielkich wysokościach. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku komercyjnych przedsięwzięć, jak i do celów prywatnych – np. podczas wieszania firan. Aby taka drabina była w pełni bezpieczna, koniecznie należy wybrać sprawdzoną firmę oferującą lekkie i solidnie wykonane konstrukcje. Jedną z takich firm jest Firma S.K.A.T. Ich produkty dystrybuowane są w wielu miejscach w Polsce.

Drabiny aluminiowe mogą się nadawać także do profesjonalnych prac. Wybór w tym przypadku jest niezwykle szeroki. Na rynku dostępne są m.in.:

Ich dużą zaletą jest to, że można je szybko zarówno złożyć, jak i rozłożyć. Dodatkowo niewielka waga drabin aluminiowych pozwala na łatwe i samodzielne przenoszenie sprzętu. Sprawdzają się więc nie tylko przy domowych pracach, ale także w przypadku drobnych prac wysokościowych np. w branży budowlanej. Do prac przy elektryce polecane są drabiny z włókna szklanego, które nie przewodzą prądu.

Aluminiowe rusztowania – gdzie się nadadzą?

W przeciwieństwie do aluminiowych drabin rusztowania mają o wiele bardziej skomplikowaną budowę, a co za tym idzie: trzeba poświęcić więcej czasu na ich montaż. Dodatkowo należy posiadać specjalne uprawnienia do rozkładania takiej konstrukcji.

Rusztowanie to sprzęt przeznaczony do szeregu zróżnicowanych prac – od robót budowlanych i remontowych po instalacyjne czy wykończeniowe. Rusztowania, w przeciwieństwie do drabin aluminiowych, stosuje się przy bardziej rozległych pracach obejmujących niekiedy całe fasady budynku. To także sprzęt, który używa się na zdecydowanie większych wysokościach. Dlatego ważne jest, aby taka konstrukcja była w pełni bezpieczna.

Nie można ocenić, który z wymienionych sprzętów do pracy na wysokościach jest lepszy, ponieważ każdy z nich sprawdza się w innych warunkach. Drabiny nadają się do prostych prac ogrodowych czy przydomowych, a także w niektórych branżach. Rusztowania będą natomiast stosowane przy większych, wyższych i rozleglejszych inwestycjach.

Jedna myśl nt. „Drabinka czy rusztowanie? Co wybrać do prac na wysokościach?

Krystian Żelazny

Wiadomo, ze to zależy co akurat jest robione. Drabinka nie nada się do wszystkiego tak samo jak rusztowanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.