Geografia to nauka łącząca wiedzę z wielu dziedzin, m.in. ekonomii, biologii, fizyki, chemii. Pomaga zrozumieć współczesny świat, inne kultury, ich systemy wartości, sposoby życia. Znajomość geografii ułatwia podróżowanie, zrozumienie prognozy pogody.
Zdany egzamin maturalny z geografii daje możliwość studiowania na różnorodnych kierunkach przyrodniczych, takich jak geografia, geologia, astronomia, oceanografia, geofizyka, przyrodoznawstwo, ochrona środowiska. Absolwenci studiów związanych z geografią mają duże szanse na zdobycie atrakcyjnej, dobrze płatnej, dającej perspektywy rozwoju pracy.
Zatrudnienie można znaleźć w instytucjach naukowo – badawczych, w administracji rządowej i samorządowej, w firmach kartograficznych i geodezyjnych, w ochronie środowiska, w firmach konsultingowych, w wydawnictwach, w instytucjach kulturalnych, w turystyce, w placówkach oświatowych.
Jak się przygotować do matury z geografii?
Przede wszystkim należy zgromadzić materiały do nauki: podręczniki do nauki geografii – np. oblicza geografii 1, notatki, repetytoria, vademecum. Trzeba też odpowiednio zaplanować i zorganizować naukę. Najlepiej stworzyć sobie plan, kiedy i przez ile czasu będziemy przerabiać konkretny dział wiedzy. Trzeba też zostawić sobie czas na powtórki.
Postarajmy się poświęcić jak najwięcej czasu na pracę z mapami i atlasem geograficznym. Rozwiązujmy jak najwięcej arkuszy maturalnych z poprzednich lat.
Wiedza z geografii jest dość specyficzna – wiele nowych pojęć, ciągi przyczynowo – skutkowe, łączenie wiedzy z dziedziny polityki, ekonomii, przyrody, gospodarki. Sama teoria nie wystarczy, egzamin maturalny z geografii to wykorzystanie tej teorii w praktyce. Trzeba więc umieć korzystać z wiedzy, którą przyswoiliśmy. Wszyscy wiemy, że praktyka czyni mistrza.
Nie należy wkuwać definicji, trzeba uczyć się ze zrozumieniem. Geografia to logiczna dziedzina wiedzy. Wszystko jest ułożone w spójną całość. Dlatego jeśli czegoś nie rozumiemy, nie ma szans, że zapamiętamy dane informacje na dłużej.
Przygotowania do matury zarówno z geografii, jak i z innych przedmiotów najlepiej rozpocząć już na początku roku szkolnego. Im więcej czasu będziemy mieć na przygotowania, tym mniejszy stres będziemy odczuwać. Solidne przygotowanie to duże prawdopodobieństwo otrzymania dobrego, satysfakcjonującego wyniku na egzaminie.