Przez całe swoje życie spotykamy się z innymi ludźmi. Czy to na szczeblu zawodowym lub prywatnym kontakty społeczne stanowią istotny aspekt życia. Dlatego już od najmłodszych lat należy dbać o utrzymywanie kontaktu z rówieśnikami. Pozwoli na to między innymi żłobek oraz przedszkole, gdzie poprzez naukę i zabawę zdobywają pierwsze przyjaźnie. Niektóre z nich potrafią przetrwać przez wiele lat.
Co daje dzieciom kontakt z rówieśnikami?
Do prawidłowego rozwoju dziecka należy mu już od najmłodszych lat zapewnić mu przede wszystkim kontakt z rówieśnikami. Pozwoli to na rozwinięcie jego umiejętności społecznych, co w późniejszych latach będzie procentowało przy zawieraniu nowych znajomości.
Pierwsze przyjaźnie oraz dziecięce miłości pozwolą odkryć dzieciom siłę przyjaźni, oraz korzyści płynące z tego. Rozwinięcie podstawowych umiejętności społecznych przyczyni się do rozwoju osobistego. Szczególnie ważne będzie, to kiedy dzieci pójdą do szkoły, gdzie spotkają się z zupełnie nowymi osobami. Przygotuje je to również do sytuacji, kiedy pojawią się nowe obowiązki, poza dotychczasową zabawą.
Jak wspomóc dzieci przy zawieraniu nowych znajomości?
Pierwszy kontakt małych dzieci z rówieśnikami następuje zazwyczaj podczas wizyt rodzinnych lub znajomych podczas wizyt towarzyskich. Inną drogą do nawiązania nowych znajomości są zabawy na osiedlowych placach zabaw. Dzieci uczą się wtedy wspólnej zabawy oraz dzielenia zabawkami.
Inną drogą do utrzymywania kontaktów przez dzieci z rówieśnikami są żłobki oraz przedszkola. Taką usługę oferuje Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik. Przebywające tam maluchy już od pierwszych miesięcy życia mogą mieć kontakt z rówieśnikami. Podczas pobytu tam, dzieci poza zabawą zdobywają podstawową edukację. Uczą się języka obcego, prowadzone są zajęcia gimnastyczne. Możliwe jest także zdobycie umiejętności pływania lub jazdy na łyżwach.
Dlaczego warto zapisać dzieci do przedszkola?
Poza umiejętnością zawierania nowych znajomości, dzieci w przedszkolu zyskują również edukację. Jest to ogólna nauka, która ma je przygotować do zdobywania wiedzy w szkole podstawowej. Poza tym maluchy mają zapewnioną opiekę przez doświadczoną kadrę pedagogiczną. Czas, jaki tam spędzają, równa się temu, którzy rodzice poświęcają na pracę, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla dorosłych, którzy nie mają z kim zostawić swojej pociechy.
W przedszkolu dzieci otrzymują również posiłki. Standardowo są to cztery posiłki, czyli: śniadanie, drugie śniadanie, obiad oraz podwieczorek. Jeżeli maluch cierpi na alergie pokarmowe, zostanie to uwzględnione i posiłki zostaną przygotowane indywidualnie.
Jedna myśl nt. „Dlaczego małe dziecko powinno utrzymywać kontakt z rówieśnikami?”
Ja nie wyobrażam sobie, żeby moje dziecko miało nie mieć kontaktu z rówieśnikami. Przecież to się już zaczyna na placu zabaw. Potem już jest dziecku łatwiej w przedszkolu czy w podstawówce.