Transport bliski to jedno z ważniejszych zadań wykonywanych w sklepach wielkopowierzchniowych, halach produkcyjnych czy magazynach. Aby przebiegał on sprawnie i nie był zbyt obciążający dla pracowników, wykorzystuje się wózki widłowe, które dzięki różnorodnemu przeznaczeniu można dostosować do konkretnych potrzeb. Jednym z ich rodzajów są masztowe wózki podnośnikowe. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie jest ich zastosowanie.
Kryteria podziału wózków widłowych
Wózki widłowe to urządzenia transportu bliskiego, które różnią się od siebie przeznaczeniem i parametrami technicznymi. Istotnym kryterium podziału jest rodzaj napędu, który ma wpływ zarówno na koszty związane z użytkowaniem pojazdu, jak i na możliwości jego zastosowania. Wyróżnia się tutaj wózki elektryczne, spalinowe oraz ręczne. Drugą ważną kwestią jest także typ wózka widłowego, który decyduje o jego funkcjonalności i możliwości zastosowania do konkretnych zadań. Na rynku dostępne są m.in. wózki paletowe ręczne oraz wózki paletowe elektryczne, wózki podnośnikowe z masztem wewnętrznym, wózki widłowe podnośnikowe czołowe oraz wózki widłowe boczne. Każdy z nich mimo podobnej zasady działania, służy do innych celów, dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dokładnie zapoznać się z ich przeznaczeniem.
Kiedy najlepiej zastosować masztowe wózki podnośnikowe?
Wśród wielu rodzajów widlaków znajdują się wózki masztowe podnośnikowe w wersji ręcznej lub elektrycznej. Ich głównym przeznaczeniem jest układanie ładunków w stosy. Jako że mogą pracować z różnymi rodzajami towarów, różnią się między sobą wysokością podnoszenia oraz udźwigiem. O to, do jakich zadań najczęściej są stosowane, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW.
Masztowe wózki podnośnikowe wykorzystywane są głównie do prac przewozowych wykonywanych na dalekich odległościach, a także w przypadku prac załadowczych i wyładowczych o dużym natężeniu ruchu. Mają powszechne zastosowanie w branży magazynowej, dystrybucyjnej i wielu innych. Konkretne przeznaczenie zależy nie tylko od udźwigu i wysokości podnoszenia, ale także od zastosowanego rodzaju sterowania, mogą one bowiem występować w wersji ręcznej lub elektrycznej.
Rodzaje masztowych wózków podnośnikowych
Wśród masztowych wózków podnośnikowych znajdują się urządzenia o sterowaniu ręcznym oraz elektrycznym:
- wózki sterowane ręcznie – charakteryzują się tym, że do pracy wymagają użycia siły mięśni operatora. Zazwyczaj mają dwa warianty podnoszenia – ręczny i nożny, a dzięki niewielkiej wadze sterowanie nimi jest komfortowe. Wózki sterowane ręcznie nie muszą być zgłaszane w Urzędzie Dozoru Technicznego. Są również o wiele tańsze od wózków sterowanych elektrycznie,
- wózki sterowane elektrycznie – wyposażone są w mechanizm elektryczny, dzięki czemu przeznaczone do prac o dużej intensywności. Elektryczny napęd jazdy oraz podnoszenia eliminuje konieczność używania siły mięśni, umożliwiając podnoszenie i transport dużej ilości ciężkich elementów. Sterowanie wózkiem odbywa się za pomocą wygodnego, bezpiecznego dyszla.
Podsumowując, wózki masztowe podnośnikowe to urządzenia, których głównym przeznaczeniem jest transport ładunków oraz układanie ich w stosy. Dzięki temu znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, magazynach i obiektach handlowych, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie i układanie towarów o dużej masie.