Artykuł partnera.
Wbrew pozorom na trwałość i funkcjonalność dachu składa się kilka elementów. Jednym z nich jest więźba dachowa, czyli konstrukcja, która kryje się pod dachówką. Może być ona wykonana na różne sposoby, w tym między innymi z wiązarów. Czym zatem są wiązary i jakie mają zastosowanie? Wszystkiego dowiesz się poniżej.
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe to prefabrykowane elementy. Przygotowywane są z najwyższej jakości drewna, dzięki czemu cechuje je ogromna wytrzymałość. Ze względu na wiele zalet, są chętnie wykorzystywane nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także przemysłowym, rolniczym czy w domach szkieletowych. Początkowo prefabrykowane wiązary dachowe były stosowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jednak obecnie tego typu rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane w Europie, w tym także w Polsce.
Konstrukcja dachowa powstaje poprzez połączenie wiązarów ze sobą przy wykorzystaniu płytek wielokolcowych. Co różni wiązary od tradycyjnej więźby dachowej? Przede wszystkim są lżejsze, przez co nie obciążają konstrukcji budynku. Mogą być także stosowane do każdego rodzaju dachu, zatem można zastosować je do takich projektów, których zwyczajnie nie da się wykonać tradycyjną metodą. Co więcej, konstrukcja oparta o wiązary jest znacznie prostsza w wykonaniu niż konstrukcja stalowa.
Warto także wskazać, że wiązary przenoszą obciążenie na podpory dachu – słupy lub ściany. Dzięki temu eliminuje się konieczność konstruowania ścian nośnych czy słupów podporowych. W konsekwencji przestrzeń na poddaszu jest większa i znacznie łatwiejsza do zagospodarowania.
Wiązary jako elementy prefabrykowane
Wiązary dachowe stanowią elementy prefabrykowane. Oznacza to, że producent produkuje je w swoim zakładzie, a następnie przywozi już gotowe na teren budowy. Dzięki temu wykonanie dachu jest znacznie szybsze i sprawniejsze, bowiem nie ma potrzeby, aby więźba była składana na miejscu z poszczególnych drewnianych belek. W związku z powyższym, stosując wiązary dachowe, można skrócić czas budowy domu nawet o 30%. W konsekwencji zmniejszają się także koszty całej budowy.
Nie bez znaczenia jest także, że wykorzystując konstrukcję wiązarów dachowych, prace budowlane można wykonywać w miesiącach zimowych. Co więcej, prace montażowe wykonywane są na płaskiej powierzchni, gdyż wiązary montowane są za pomocą dźwigu, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków związanych z pracami na wysokości.
Wiązary dachowe przygotowywane są za każdym razem na indywidualne zamówienie, na potrzeby realizowanego projektu budowlanego. Można nabyć je bezpośrednio u producenta, który najczęściej ma w swojej ofercie także opcję wykonania montażu. Warto jednak zadbać, aby wybrana firma była sprawdzona i posiadała doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Zaletą byłoby także, gdyby wybrany przedsiębiorca dysponował dźwigiem kołowym, wykorzystywanym do montażu dachu. Dzięki temu nie będziemy musieli zapewniać sprzętu we własnym zakresie, zatem ograniczymy koszty budowy dachu.
Wiązary dachowe – wady i zalety
Do największych zalet dachu z wiązarów należy jego wysoka jakość. Drewno użyte do produkcji wiązarów musi być odpowiednio przygotowane i nie może mieć najmniejszych mankamentów. To powoduje, że cała konstrukcja jest wytrzymała i posłuży przez wiele lat. Ponadto wiązary dachowe wykonywane są w sposób bardzo dokładny, bowiem wykorzystuje się w tym celu zaawansowane technologie, takie jak systemy informatyczne, które współpracują z obrabiarkami. Dzięki temu w trakcie produkcji mniej materiału jest odrzucane, co także wpływa na cenę wiązarów, która jest stosunkowo niska. Co więcej, dach z wykorzystaniem wiązarów dachowych jest montowany w bardzo krótkim czasie – zazwyczaj maksymalnie do 5 dni roboczych. Dzięki temu czas całej budowy znacząco się skraca.
Z kolei jeżeli chodzi o wady prezentowanego rozwiązania należy natomiast to, że rozładowanie i zamontowanie gotowych elementów jest nieco utrudnione i wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, tj. dźwigu. Z kolei jego wynajęcie jest dość kosztowne. Ponadto na małych posesjach trudno będzie wjechać tego rodzaju ciężkim sprzętem.
Artykuł opracowany we współpracy z firmą:
Jedna myśl nt. „Czym są wiązary dachowe?”
Dach mojej córki jest właśnie z takich wiązarów, bardzo sobie chwali.