Menu

Czym są uprawnienia SEP? Wymagania i kwalifikacje

26 maja 2021 - Budownictwo
Czym są uprawnienia SEP? Wymagania i kwalifikacje
Uprawnienia SEP to inaczej uprawnienia elektryczne. Osoba, która je posiada, ma umiejętności w zakresie eksploatacji lub dozoru instalacji oraz urządzeń elektrycznych i może wykonywać zawód elektryka w sposób w pełni legalny.

Uprawnienia SEP dzielą się na trzy grupy:

Warto wskazać, że uprawnienia SEP nadawane są osobno dla prac związanych z eksploatacją urządzeń, oznaczone literą E oraz dla prac związanych z ich dozorem, oznaczone literą D. 

Ponadto każdą z wyżej wymienionych grup można podzielić na dodatkowe podgrupy, uwzględniające konkretne czynności lub specyfikę pracy. Przykładowo w ramach uprawnień uzyskanych w kursie G1 można zdobyć kwalifikacje w zakresie urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV lub powyżej 1 kV, w zakresie urządzeń prądotwórczych o dowolnej wysokości napięcia, urządzeń służących do elektrolizy, urządzeń elektrotermicznych, elektrycznych sieci trakcyjnych czy zespołów prądotwórczych o mocy powyżej 50kW.

W ramach kursu G2 można uzyskać uprawnienia na dozór lub eksploatację m. in. urządzeń takich jak turbiny parowe i wodne o mocy przekraczającej 50 kW, urządzeń wentylacji, klimatyzacji i chłodniczych o mocy przekraczającej 50kW, urządzeń przemysłowych odbiorczych pary i gorącej wody o mocy przekraczającej 50kW, sprężarek o mocy przekraczającej 20 kW, urządzeń ratowniczo-gaśniczych, urządzeń techniki wojskowej i uzbrojenia czy piecy przemysłowych o mocy przekraczającej 50 kW.

Z kolei przejście kursy G3 umożliwi zdobycie umiejętności w zakresie sieci gazowych rozdzielczych o ciśnieniu mniejszym niż 0,5 MPa, sieci gazowych przesyłowych o ciśnieniu powyżej 0,5 Mpa, turbin gazowych, urządzeń i instalacji gazowych o ciśnieniu wyższym lub niższym niż 5 kPa czy też urządzeń służących do przetwarzania i uzdatniania paliw gazowych.

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Pierwszym krokiem do zdobycia uprawnień jest zapisanie się na kurs SEP. Pozwoli on zdobyć wiedzę niezbędną w celu zdania końcowego egzaminu. Warto zaznaczyć, że na tego typu kursie przekazywane są informacje zgodne z obecnymi zasadami stosowanymi w dziedzinie elektryki, zatem są one dostosowane do obecnych wymagań sztuki. Co ważne, w kursie można wziąć udział nie tylko w dużych miastach, bowiem organizowane są one na terenie całego kraju. Miasta, w których prowadzone są kursy, wskazuje się na stronie Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Co więcej, prowadzone są także w formie kursów internetowych, przy czym egzamin przeprowadzany jest wówczas w tradycyjnej, stacjonarnej formie.

Uprawnienia SEP – egzamin

Kurs SEP trwa kilka godzin. Po jego przejściu należy złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu oraz uiścić stosowną opłatę z tego tytułu. Forma egzaminu jest ustna, a po jego złożeniu nie jest wystawiana ocena. Egzamin może zatem zakończyć się otrzymaniem wyniku negatywnego bądź pozytywnego. Jeżeli kursantowi uda się złożyć egzamin z wynikiem pozytywnym, wówczas otrzyma on świadectwo kwalifikacyjne w terminie 14 dni. Jest ono ważne przez 5 lat, licząc od dnia zdania egzaminu. W przypadku wyniku negatywnego można powtórzyć egzamin, jednak w tym celu należy złożyć wniosek po raz kolejny i uiścić ponownie opłatę.

Jedna myśl nt. „Czym są uprawnienia SEP? Wymagania i kwalifikacje

Jaaanek44

Jestem po takim kursie – był super. Polecam każdemu kto się tym interesuję. 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.