Menu

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i kto musi go wysyłać?

13 września 2021 - Finanse
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i kto musi go wysyłać?

Jednolity Plik Kontrolny to zbiór danych finansowych, zawierający zestawienie operacji gospodarczych za dany okres, generowany bezpośrednio z systemów informatycznych danego podmiotu. JPK jest przygotowywany i wysyłany co miesiąc lub przekazywany wyłącznie na żądanie organów skarbowych. Czym dokładnie jest Jednolity Plik Kontrolny i kto musi go wysyłać?

JPK_VAT – obowiązkowy dla wszystkich czynnych podatników VAT

JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części i obejmuje zarówno ewidencję, jak i deklarację VAT. Jest to zbiór danych o operacjach gospodarczych za dany miesiąc: o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres, a także deklaracja VAT oraz dodatkowe dane niezbędne do analizy poprawności wyliczenia. Obowiązkowo i bez wezwania organów skarbowych składają go wszyscy przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Co ważne, Jednolity Plik Kontrolny przesyła się do Ministerstwa Finansów raz w miesiącu, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni – nawet w przypadku, kiedy przedsiębiorca rozlicza podatek VAT kwartalnie.

Plik w formie XML jest generowany bezpośrednio z oprogramowania księgowego firmy i jest składany wyłącznie w formie elektronicznej. Jego przygotowaniem oraz wysyłką zajmują się biura księgowe, które zapewniają obsługę finansową firmy. W Warszawie, w dzielnicy Wawer, taką usługę oferuje m.in. firma Zarządzanie Biznes Finanse. Zlecenie przygotowania oraz wysyłki JPK specjalistom gwarantuje, że plik zostanie złożony w określonej formie, w wyznaczonym terminie oraz zgodnie ze stanem faktycznym. To ważne, ponieważ niedopełnienie obowiązków związanych z JPK_VAT może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

JPK na żądanie organów podatkowych

Jednolity Plik Kontrolny może być również generowany na żądanie organów podatkowych. Podobnie jak w przypadku JPK_VAT dane są generowane bezpośrednio z systemu księgowego, magazynowego lub bankowego. JPK na żądanie może zawierać:

JPK na żądanie wysyła się w formie elektronicznej lub przekazuje na nośniku danych. Jeśli jednak ewidencja księgowa prowadzona jest w  formie papierowej, nie ma obowiązku przetwarzania ich na plik JPK – wówczas dokumenty niezbędne do przeprowadzenia kontroli lub czynności sprawdzających również przekazywane są w formie papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.