Menu

Czym jest bankowość mobilna i na co zwrócić uwagę, przy wyborze banku?

27 września 2021 - Finanse
Czym jest bankowość mobilna i na co zwrócić uwagę, przy wyborze banku?

Bankowość mobilna z roku na rok zdobywa coraz większą popularność wśród klientów indywidualnych. Wynika to z szeregu jej zalet. Jak możemy zdefiniować bankowość mobilną i na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając bank, który nam ją obsłuży?

Bankowość mobilna – definicja

Bankowość mobilna (z ang. mobile banking) to usługa oferowana przez bank, dzięki której uzyskujemy dostęp do szeregu produktów bankowych za pomocą wszelkiego rodzaju urządzeń przenośnych z dostępem do Internetu. Wśród nich możemy wymienić m.in. laptopy, tablety i telefony komórkowe. Z bankowości elektronicznej skorzystamy, logując się swoimi danymi na stronę internetową banku lub przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej. Wymagany jest zatem do niej stały dostęp do Internetu, z sieci kablowej, Wi-Fi czy też komórkowej.

Na co pozwala bankowość mobilna?

Korzystając z bankowości mobilnej, możemy m.in. sprawdzić stan naszych środków na rachunku bankowym, limit dostępny w ramach karty kredytowej, status spłaty kredytu gotówkowego oraz status lokaty. Aplikacja mobilna lub konto internetowe daje także możliwość zarządzania naszymi produktami oszczędnościowymi oraz inwestycyjnymi, a także realizowania przelewów (krajowych i zagranicznych) i płatności bezgotówkowych (np. za pomocą BLIK-a lub płatność telefonem kodem QR, czy za pomocą NFC wykorzystując do tego terminal płatniczy). Dzięki bankowości mobilnej nie musimy już udawać się do stacjonarnej placówki banku, by załatwić większość spraw. Zapewnia to oszczędność czasu, ale również pieniędzy potrzebnych na dojazd na miejsce. Bankowość elektroniczna ułatwia nam życie, ponieważ przenosi bank w dowolne miejsce, w którym się znajdujemy, także poza miejscem zamieszkania i wykonywania pracy.

Jak skorzystać z bankowości elektronicznej?

Aby skorzystać z bankowości elektronicznej, musimy mieć nie tylko stały dostęp do Internetu oraz sprzęt, który spełni wymagania techniczne banku (pod względem zarówno podzespołów, jak i używanego systemu operacyjnego). Niezbędne jest także podpisanie z naszej strony oświadczenia o świadczeniu usług bankowości elektronicznej. Przybiera ono formę dokumentu papierowego lub elektronicznego. Do celów logowania się do bankowości mobilnej musimy dodatkowo wskazać nasz numer klienta nadany podczas podpisywania umowy o świadczenie usług z bankiem oraz np. numer telefonu. Na telefon przesłany jest bowiem SMS-em unikalny kod weryfikacyjny, który pozwala na potwierdzenie naszej tożsamości oraz ustawienie hasła, za pomocą którego będziemy się logować na konto w wybranym przez siebie banku. Tylko wtedy będziemy mogli uruchomić różnego rodzaju funkcje związane z bankowością mobilną.

Bankowość mobilna – na który bank warto postawić?

Na rynku możemy znaleźć obecnie wiele banków, które oferują możliwość skorzystania z szeregu udogodnień związanych z bankowością mobilną. Przeglądając dostępne na rynku banki, powinniśmy zwrócić uwagę na te, w których istnieją rozwiązania spełniające nasze oczekiwania względem użycia konkretnych produktów bankowych oraz zarządzania nimi. Ciekawą ofertę w tym zakresie ma Santander Consumer Bank – bank od kredytów, który już od wielu lat cieszy się dużą popularnością i wysokimi ocenami ze strony klientów. Wynika to z faktu, iż w ramach bankowości mobilnej dostępna jest w nim cała gama opcji, które w znaczny sposób upraszczają nasze życie codzienne. Wśród nich warto wyróżnić:

– czasową blokadę, zastrzeżenie, zmianę numeru PIN oraz zmianę limitów transakcyjnych na kartach kredytowych,

– szybką spłatę naszych zobowiązań z tytułu kart kredytowych, kredytów ratalnych oraz kredytów gotówkowych, bez konieczności dokonywania dodatkowych konsultacji z bankiem.

Bieżące informacje na temat wszelkich produktów bankowych, z których korzystamy, dostępne są w ramach bankowości mobilnej w wygodnym w obsłudze interfejsie. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, że będziemy długo poszukiwać określonych informacji lub też będą one trudne do szybkiego przygotowania.

Jedna myśl nt. „Czym jest bankowość mobilna i na co zwrócić uwagę, przy wyborze banku?

Mia

Nie wyobrażam sobie teraz wrócić do tradycyjnych form bankowości. Bardzo się już przyzwyczaiłam do tego, że bank mam w telefonie 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.