Menu

Czy warto budować dom z poddaszem?

24 listopada 2021 - Budownictwo
Czy warto budować dom z poddaszem?

Domy z użytkowym poddaszem nie są zupełnie pozbawione wad, niemniej w wielu przypadkach wydają się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nie muszą być wcale droższe od prostego domu parterowego, a dodatkowa kondygnacja bardzo się przydaje, kiedy rodzina się powiększa albo z innych względów potrzebna jest dodatkowa przestrzeń.

Można rozłożyć wydatki w czasie

Budowa własnego domu to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie. Niektórych inwestorów nie stać na to, by od razu postawić i wykończyć cały budynek, a gdzieś mieszkać trzeba, i właśnie dom z poddaszem okazuje się idealnym wyjściem z kłopotliwej sytuacji – na początek wystarczy urządzić tylko dolną kondygnację, a z poddaszem poczekać, aż pojawią się pieniądze. Niewykończone poddasze w niczym nie zaburza komfortu domowników, bo po prostu całe życie toczy się na jednej kondygnacji.

Jeśli chodzi o całościowy koszt budowy, zależy to już od konkretnego budynku. W domu parterowym nie ma schodów, a dach nie musi być aż tak starannie wykończony – tańsza blachodachówka jest problematyczna dla mieszkańców poddasza, bo deszcz czy spadające gałązki powodują hałas, ale gdy nikt tam nie mieszka, przestaje to być problemem. Z drugiej strony jednak, to w domu z poddaszem utrata ciepła przez dach jest mniejsza i do tego niższe są koszty budowy fundamentów.

Jak wygodnie urządzić poddasze?

Poddasze oznacza skosy, a to taki element, który utrudnia aranżację wnętrz, zwłaszcza gdy dostępny metraż jest raczej skromny. Da się jednak przestrzeń poddasza zaadaptować tak, by skosy nie stanowiły większego problemu, a nawet staną się częścią atrakcyjnego wystroju. Na projektyzwizja.pl jest wiele domów z poddaszem, które mimo niewielkiego metrażu z powodzeniem pomieszczą całą rodzinę, można też na tej dodatkowej kondygnacji urządzić na przykład gabinet do pracy, siłownię czy pokój do gier.

Gdzie sprawdzi się dom z poddaszem?

Na dom z poddaszem użytkowym często decydują się posiadacze małych działek budowlanych. Parcela nie jest na tyle duża, by zmieścił się na niej przestronny, parterowy dom, więc zmniejsza się powierzchnię parteru i przenosi część pomieszczeń na górę – typowy jest podział takiego budynku na parterową strefę dzienną dla całej rodziny oraz prywatne pokoje na drugim piętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.