W dzisiejszych czasach mobilność jest bardzo ważna, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego zdecydowanie warto jak najwcześniej postarać się o zdobycie prawa jazdy. W niektórych branżach posiadanie tego dokumentu jest wręcz niezbędne do podjęcia zatrudnienia, w innych zaś jest dodatkowym atutem, który podnosi atrakcyjność pracownika w oczach pracodawcy. Do której kategorii zaliczamy opiekunów seniorów?
Czy opiekun seniora potrzebuje prawa jazdy?
Całodobowa opieka nad osobami starszymi nie należy do prac, które kojarzą się z codziennym pokonywaniem wielu kilometrów za kierownicą samochodu. Opiekun mieszka w jednym domu ze swoim podopiecznym i większość czynności wykonuje na miejscu. Dodatkowo wielu seniorów to osoby, które bardzo rzadko opuszczają swój dom. Wydawać by się więc mogło, że opiekun nie potrzebuje prawa jazdy do podjęcia zatrudnia, niezależnie od tego czy szuka zleceń w Polsce, w Niemczech czy w jakimkolwiek innym kraju. Niemniej dość często w ofertach pracy można zetknąć się z zapisem, że od opiekuna wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazdy. Dlaczego? Związane jest to z tym, że bardzo często do jego obowiązków należą nie tylko czynności takie jak utrzymanie higieny seniora, karmienie go czy przygotowywanie posiłków, ale również robienie zakupów czy zawożenie podopiecznego na wizyty lekarskie, zabiegi i badania. Wykonywanie tych obowiązków bez prawa jazdy, szczególnie w sytuacji, gdy senior mieszka w okolicy ze słabą komunikacją miejską, jest często po prostu niemożliwe. Innymi słowy: to, czy opiekun potrzebuje prawa jazdy czy nie, zależy od wymogów zawartych w ofercie pracy. Należy jednak liczyć się z tym, że rodziny osób starszych dużo chętniej wybierają opiekunów, na których będą mogli przenieść jak najwięcej obowiązków. Dlatego pośrednicy pracy opiekunów, tacy jak agencja Prestige24h zalecają, by opiekunowi postarali się o uzyskanie prawa jazdy – znacznie zwiększy to ich szanse na rynku pracy.
Jakie korzyści płyną z prowadzenia samochodu?
Nawet jeśli podopieczny mieszka w dużych miastach, gdzie komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, prawo jazdy i samochód mogą być bardzo pomocne. Przede wszystkim opiekun nie jest wtedy skazany na konieczność korzystania z transportu publicznego. Wszelkie sprawy poza domem może załatwić dużo szybciej, oszczędzić sporo czasu i w każdej sytuacji sprawnie wrócić do domu. Duże znaczenie, szczególnie w dobie pandemii, ma bezpieczeństwo podróży, ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi.
Jedna myśl nt. „Czy prawo jazdy jest potrzebne w pracy jako opiekun seniora w Niemczech?”
Moim zdaniem w dzisiejszych czasach prawo jazdy to podstawa. Nie mówiąc już o pracy za granica z osobami starszymi. Auto jest dla mnie osobiście czymś bardzo ważnym, bez czego nie mogłabym się na dzień dzisiejszy obejść.