Menu

Czy potrzebujemy specjalistycznych uprawnień na podnośnik koszowy?

26 września 2018 - Budownictwo
Czy potrzebujemy specjalistycznych uprawnień na podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy to urządzenie, które może być obsługiwane wyłącznie przez wykwalifikowane osoby. Oznacza to, że osoba, która nie posiada uprawnień nie ma prawa do obsługi zwyżki. Wynika to ze specyficznych warunków pracy. Jest to praca na wysokości, a więc taka, która stanowi pewne zagrożenie dla życia lub zdrowia. Operator bez uprawnień może po prostu wyrządzić krzywdę sobie lub drugiej osobie.

Podnośnik koszowy – jakie uprawnienia?

Każda osoba, która chce obsługiwać podnośnik koszowy musi zdać egzamin Urzędu Dozoru Technicznego (w skrócie UDT). Posiadając takie uprawnienia możemy obsługiwać zwyżkę w celach zawodowych. Trzeba również mieć świadomość, że posiadając uprawnienia zwiększają się również nasze możliwości zawodowe. Otwierają się przed nami zupełnie nowe ścieżki kariery.
Przed egzaminem należy zapisać się na kurs. Pojęcia związane z obsługą zwyżek nie należą do najprostszych. Muszą one jednak zostać przyswojone, gdyż w przyszłości przekładają się one na bezpieczeństwo i komfort pracy.

Podnośnik koszowy – ile kosztuje kurs?

Kurs na zwyżkę zależy w dużej mierze od tego, jaki ośrodek wybierzemy. Zwykle jest to koszt rozpoczynający się od 500 zł. Dodatkowo musimy zapłacić za egzamin UDT. Jest to koszt około 150 zł. Nauka do egzaminu w wielu przypadkach może przebiegać samodzielnie. Wiele ośrodków szkoleniowych udostępnia gotowe materiały.

Po uzyskaniu uprawnień można założyć własną firmę, jaką jest wypożyczalnia maszyn. Profesjonalny wynajem maszyn cieszy się ogromną popularnością. Z takiej oferty korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również różnego typu zakłady pracy. Wypożyczalnia maszyn wydaje się znakomitym pomysłem na biznes szczególnie, jeśli w naszej okolicy nie ma zbyt dużej konkurencji. Wynajem maszyn wraz z operatorem z pewnością przyniesie nam wysokie zyski. Podnośniki koszowe wykorzystywane są nie tylko w pracach budowlanych, czy też zakładach przemysłowych. Zwyżki są również przydatne np. podczas mycia okien w biurowcach, czy też montażu anten satelitarnych.

Artykuł powstał dzięki boels.pl – wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.