Menu

Czy perfumy ulegają przeterminowaniu?

8 sierpnia 2022 - Zakupy
Czy perfumy ulegają przeterminowaniu?

Wiele osób ma kilka ulubionych zapachów perfum, z których korzysta podczas konkretnych okazji lub odpowiednich pór roku. Przez resztę czasu leżą one nieużywane, dlatego mogą czekać na półce nawet przez kilka lat. Choć perfumy cechują się bardzo długim czasem przydatności, ich trwałość zależy od kilku czynników i mogą ulec przeterminowaniu. Sprawdźmy, jak sprawdzić datę ważności perfum oraz jak wpłynąć na ich trwałość!

Kiedy perfumy mogą się przeterminować?

Pomimo szczelnie zamkniętego flakonu oraz dużej zawartości alkoholu perfumy, tak jak wszystkie inne kosmetyki, mogą ulec przeterminowaniu. Alkohol hamuje rozwój drobnoustrojów, dzięki czemu zapachy posłużą Ci znacznie dłużej niż np. kremy do twarzy czy balsamy do ciała. Niemniej w którymś momencie również one się zepsują, więc nie warto „oszczędzać” perfum przez długie lata.

Zapach z czasem traci na intensywności, staje się zwietrzały, stęchły i wyraźnie gorszy. Standardowy okres przydatności perfum waha się od trzech do pięciu lat. Datę ważności można odczytać, znajdując na opakowaniu odpowiednie oznaczenia. Producenci wód perfumowanych opisują okres przydatności tradycyjną datą lub liczbą poprzedzoną literą M, np. M36. Takie oznaczenie oznacza liczbę miesięcy, przez którą produkt będzie zdatny do użycia po otwarciu.

Od czego zależy jakość i wieloletnia trwałość perfum?

Choć wszystkie zapachy mają swój określony czas przydatności, nie jest powiedziane, że z dniem jego wygaśnięcia, stracą one swoje wszystkie walory zapachowe. Na utrzymanie trwałości perfum można w prosty sposób wpłynąć i przedłużyć ich piękny zapach poprzez:

Warto też wybierać perfumy od renomowanych producentów, takich jak Mandoco. Wykorzystują oni do produkcji zapachów wyłącznie najwyższej jakości składniki i utrwalacze, a swoimi produktami zaopatrują najlepsze rozlewnie.

Jak sprawdzić, czy perfumy są przeterminowane?

Jak już wiesz, data ważności nie zawsze musi iść w parze z trwałością zapachu. Jeśli więc posiadasz perfumy, które kilka lat spędziły zapomniane z tyłu szafki, zanim zaaplikujesz je sobie na szyję i ubrania, sprawdź najpierw ich zapach. Możesz to zrobić, rozpylając mieszankę w powietrzu, spryskując delikatnie nadgarstek lub kawałek kartki papieru. Jeśli wydają Ci się inne, niż je zapamiętałaś, mają kwaśny zapach, czuć w nich wyłącznie alkohol lub momentalnie się ulatniają, jest duża szansa, że uległy przeterminowaniu i się zepsuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.