Klimatyzatory są powszechnie kojarzone z dostarczaniem przyjemnego chłodu w czasie letnich upałów. Warto jednak pamiętać, że te urządzenia mogą stanowić również dodatkowe źródło ciepła, które doskonale sprawdzi się w okresach przejściowych, czyli wówczas, gdy temperatury spadają, a nie ma jeszcze możliwości skorzystania z regularnego systemu grzewczego. Czy korzystanie z klimatyzatora z funkcją grzania jest jednak opłacalne? Postanowiliśmy to sprawdzić.
W jaki sposób klimatyzator może ogrzewać?
Stosowane dziś najpowszechniej klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej, które są ze sobą połączone specjalnymi przewodami (płynie w nich tzw. czynnik roboczy). Zadaniem pierwszego z wymienionych urządzeń jest odbiór energii cieplnej i odprowadzenie jej z domostwa. Z kolei drugi podzespół odpowiada za „przepompowywanie” ciepła do bliźniaczego agregatu. Cały opisany powyżej proces można jednak z powodzeniem odwrócić, zmieniając tym samym system klimatyzacyjny w samodzielne urządzenie grzewcze.
Klimatyzator może działać na podobnej zasadzie, co klasyczna pompa ciepła typu powietrze-powietrze. W takim scenariuszu jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z powietrza znajdującego się poza domem, a następnie przekazuje zebraną energię do jednostki wewnętrznej, która ciepłym podmuchem ogrzewa dane pomieszczenia. Nowoczesne klimatyzatory można bez problemu przełączać z trybu ochładzania na tryb ogrzewania, dzięki czemu takie systemy sprawdzają się przez cały rok – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.
Jakie są zalety ogrzewania z pomocą klimatyzatora?
Klimatyzatory z funkcją grzania cieszą się sporą popularnością ze względu na wysoki komfort użytkowania. Dostępne dziś na rynku urządzenia cechują się cichą pracą, a także bezproblemową obsługą, z którą poradzą sobie nawet osoby nieprzepadające za nowinkami technologicznymi. Dużym plusem systemów klimatyzacyjnych jest także ich natychmiastowość działania – nawiew sprawia, że w zaledwie kilka minut można podnieść temperaturę do żądanego poziomu. Za późniejsze utrzymanie optymalnych warunków odpowiadają zaawansowane systemy automatyki.
Klimatyzacja z funkcją grzania jest też mniej kłopotliwa i „czystsza” w obsłudze niż tradycyjne systemy ogrzewania – nie ma bowiem konieczności uzupełniania paliwa stałego. Nie można jednak zapomnieć, że wydajność systemów klimatyzacyjnych może okazać się niewystarczająca w czasie mroźniejszych zim. Większość urządzeń działa najefektywniej w temperaturach od 0°C do -5°C. Oczywiście istnieją również modele, które poradzą sobie w bardziej ekstremalnych warunkach, jednak koszt zakupu takich jednostek jest nieco większy.
Czy to się opłaca?
Ogrzewanie klimatyzatorem w sezonie przejściowym jest o wiele bardziej opłacalne niż przy zastosowaniu popularnego ogrzewania elektrycznego. Klimatyzatory z funkcją grzania sprawdzają się również w takich obiektach, gdzie nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnych źródeł ciepła – mowa tutaj o m.in. domkach letniskowych, budkach strażniczych czy też małych pawilonach handlowych. Panujący w Polsce klimat, pomimo coraz cieplejszych zim, nie sprzyja jednak temu, aby korzystać z klimatyzacji jako jedynego źródła energii cieplnej.
Jeżeli dany budynek może zostać podłączony do istniejącej infrastruktury gazowej lub wyposażony w piec na paliwo stałe, to takie rozwiązanie powinno stanowić mniejszy wydatek w kontekście późniejszej eksploatacji. Trzeba jednak zauważyć, że koszt zakupu oraz montażu dobrej klasy klimatyzatora będzie mniejszym obciążeniem finansowym – całość powinna wynieść około 5-7 tysięcy złotych. Podejmując ostateczną decyzję warto przeanalizować więc kilka czynników, takich jak alternatywne systemy grzewcze, wygoda obsługi czy koszt serwisowania.
Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?
Aby określić koszty związane z korzystaniem z klimatyzatora, należy sprawdzić pobór mocy danego urządzenia oraz określić kubaturę pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Na potrzeby tych rozważań sprawdzimy jednostkę o mocy grzewczej 4 kW oraz poborze rzędu 0,975 kW. Już na tym etapie widać, że sprzęt cechuje się większą wydajnością niż grzejniki elektryczne, ponieważ one dostarczają tyle samo energii cieplnej, co pobranej elektrycznej.
Biorąc pod uwagę, że 1 kW wystarcza na ogrzanie 10 m², to omawiany klimatyzator powinien zapewnić komfort termiczny w pomieszczeniu o powierzchni ok. 40 m². Przy obecnych cenach prądu, doba ogrzewania systemem klimatyzacyjnym będzie kosztowała około 15 złotych. Dokładnie taki sam koszt wygeneruje grzejnik elektryczny, jednak dostarczy blisko 4 razy mniej energii cieplnej. Niestety, wydajność grzewcza klimatyzacji może spaść nawet o połowę w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jedna myśl nt. „Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest ekonomiczne?”
W moim domku letniskowym na działce grzejemy klimatyzatorem. Nie mamy jak w inny sposób grzać domku w chłodniejsze dni.