Menu

Czy kominki dwustronne mogą być montowane z płaszczem wodnym?

3 listopada 2021 - Wnętrza
Czy kominki dwustronne mogą być montowane z płaszczem wodnym?

Kominki dwustronne, to te, których cechą charakterystyczną jest szyba z dwóch stron. Dzisiaj są one najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą stworzyć estetyczną dekorację i zyskać cenne źródło ogrzewania. Kominek dwustronny jest niezwykle efektowny, pozwala osiągnąć szeroką widoczność ognia poprzez szyby panoramiczne montowane vis-a-vis. Czy tego rodzaju kominki można montować z płaszczem wodnym? Poznaj ich charakterystykę już teraz.

Kominki dwustronne – estetyka na pierwszym miejscu

Kominki dwustronne montowane są przede wszystkim w celu osiągnięcia optymalnych walorów dekoracyjnych wnętrza. Nadają się do nowoczesnych, przestronnych aranżacji, aby optycznie połączyć dwa pomieszczenia. Sprawdzają się do zespolenia salonu z kuchnią czy kuchni z jadalnią, skutecznie wydzielając granice tych stref.

Co ważne, kominki dwustronne nie powinny być stosowane jako główne źródło ciepła domu. Najczęściej nie są montowane z płaszczem wodnym, chociaż producenci wkładów kominkowych oferują również modele z takim rozwiązaniem. Kominki tego rodzaju są raczej ozdobne, tworzą wyjątkowo przytulny klimat, chociaż oczywiście ich rozpalanie pozwala generować ciepło.

Budowa kominków dwustronnych

Tylną ścianę kominka w omawianych konstrukcjach zastępuje panoramiczna szyba. Jak wyjaśniają pracownicy ze sklepu internetowe TanieKominy.pl, na rynku dostępne są także kominki, które mają wbudowaną dodatkową boczną szybą, co pozwala osiągnąć jeszcze lepszy efekt wizualny.

Kominki dwustronne montowane są przy ścianie, w której umieszczono przewód dymowy. O jej umiejscowieniu inwestor decyduje już na etapie projektu domu. Bardzo często fragment ściany powstaje tylko po to, aby ukryć przewody kominowe, zaś wkład kominkowy montowany jest dokładnie w jej bryle. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się w większych przestrzeniach, natomiast w pomieszczeniach mniejszych lepiej sprawdza się kominek dwustronny wolnostojący.

Praktyczna funkcja kominków dwustronnych

Łatwą obsługę kominków dwustronnych zapewniają drzwiczki typu gilotyna, czyli te otwierane do góry. Warto wybierać modele z tzw. kurtyną powietrzną, która pozwala lepiej zachować szyby w czystości. Jest to ważne, szczególnie że panoramiczne szyby są głównym elementem dekoracyjnym kominka i powinny być zawsze przejrzyste.

Sprawność cieplna kominków dwustronnych powinna być większa niż 70%. Należy wskazać, że szyby montowane po dwóch stronach ściany pozwalają generować większą moc grzewczą, wykazują maksymalne oddawanie ciepła. Przedostaje się ono znacznie szybciej na dwie części pomieszczenia.

Jedna myśl nt. „Czy kominki dwustronne mogą być montowane z płaszczem wodnym?

Daniela Urbanowska

Kominek w domu to coś najwspanialszego na co mogłam się zdecydować z mężem budując dom. Klimat niesamowity a przy okazji ogrzewa cały dom 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.