Menu

Czy kominek wolnostojący może ogrzewać ciepłą wodę użytkową?

4 stycznia 2022 - Wnętrza
Czy kominek wolnostojący może ogrzewać ciepłą wodę użytkową?

Kominki wolnostojące i piece typu koza wróciły na salony i są obecnie bardzo modne. Nic dziwnego – doskonale się prezentują, stanowiąc niebanalną dekorację wnętrza, nadają pomieszczeniu przytulności i tworzą ciepły domowy klimat. Pełnią również funkcje praktyczne, wspierając domowy system ogrzewania. Czy jednak kominek wolnostojący może ogrzewać wodę użytkową?

Kominek wolnostojący a CWU

Zasadniczo odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: tak, istnieją już kominki wolnostojące wyposażone w płaszcz wodny i system podgrzewania wody użytkowej. Można również zdecydować się na samodzielne podłączenie takiego kominka do zamkniętej instalacji centralnego ogrzewania, pod warunkiem że instalacja została wyposażona w zabezpieczenie termiczne do schładzania.

Kominek, który ma podgrzewać wodę użytkową, musi być wyposażony z zasobnik do jej magazynowania i podgrzewania. W przypadku większości modeli niezabudowanych jest to niemożliwe, dlatego podgrzewanie wody użytkowej kominkiem wolnostojącym jest rzadko spotykane i mało popularne. Znacznie częściej wykorzystuje się do tego celu klasyczne kominki z płaszczem wodnym.

Działanie kominków z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym są alternatywą dla tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania. Panel wodny zwiększa temperaturę wody rozprowadzanej do kaloryferów, współpracując z systemem ogrzewania i podnosząc jego wydajność. Można go również wykorzystać do częściowego lub pełnego ogrzewania wody użytkowej. Najkorzystniejszy system polega na podłączeniu wody z płaszcza do wężownicy w zasobniku wody – wtedy podgrzana już woda z panelu oddaje część ciepła wodzie użytkowej, co znacznie ogranicza straty energii.

Jeżeli kominek nie ma zbiornika z wężownicą, należy zainstalować wymiennik płytowy między kominkiem a zasobnikiem, który pełni funkcję przekaźnika ciepła. Ma on jednak niższą wydajność niż pierwsze rozwiązanie.

Kominek typu koza z płaszczem wodnym

Warto wiedzieć, że również nowoczesne kozy mogą być wyposażone w płaszcz wodny – przykładem są produkty firmy Kratki.pl dostępne w sklepie internetowym Tanie Kominy. Panel wodny wykonany ze stali podłącza się do obiegu grzewczego, jednak instalacja musi znajdować się w układzie otwartym, a producent zaznacza, że podgrzewana woda nie może być wykorzystywana do celów użytkowych. Taki kominek wolnostojący ma więc wkład w ogrzewanie mieszkania. Ponadto wygląda bardzo stylowo i jest ciekawą alternatywą dla klasycznych kominków w zabudowie, które znacznie częściej są używane do grzania wody użytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.