Menu

Czy glany i martensy to takie same buty?

29 października 2021 - Lifestyle
Czy glany i martensy to takie same buty?

Wielu osobom wydaje się, że glany i martensy to takie same buty. Kojarzone są one z fanami muzyki metalowej, rockowej i punkowej. Charakteryzują się tym, że są ciężkie i posiadają wysokie cholewki. Właśnie to może okazać się mylące – obuwie na pierwszy rzut oka wygląda podobnie. Nie można jednak mówić, że są to takie same buty. Poniżej wymieniamy najważniejsze różnice między glanami i martensami.

Wygląd to nie jedyne podobieństwo między tymi rodzajami butów. Okazuje się, że mają taką samą historię. Zarówno glany, jak i martensy zaczęły być popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Najpierw zyskały zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, ale bardzo szybko zaczęły być cenione na całym świecie. Szczególnie polubili je przedstawiciele różnych subkultur. Obuwie stało się ich znakiem rozpoznawalnym, co jednak nie oznaczało, że nosili je wyłącznie fani konkretnych gatunków muzyki. Pracownik internetowego sklepu z glanami mówi: Z czasem glany i martensy zaczęły być noszone nawet przez celebrytów. Nic dziwnego, że te buty pokochał cały świat – na ich popularność wpływają ich liczne zalety.

Podstawowe różnice między glanami a martensami

Budowa, wygląd, a nawet historia glanów i martensów jest bardzo podobna. Z tego powodu tak wiele osób myśli, że są to te same buty. Zasadniczą różnicę między obuwiem stanowi jednak żółta nić znajdująca się wokół podeszwy martensów. Jest to niewielki element, który ma bardzo duże znaczenie. Dzięki niemu można prawidłowo rozpoznać buty. Takiej nici nie można bowiem znaleźć w żadnej wersji glanów. Poza tym buty różni wykończenie, co jest bardzo ciekawe. Okazuje się, że martensy były początkowo wykorzystywane jako obuwie ortopedyczne, w związku z czym na ich piętach znajdują się specjalne poduszki powietrzne. Mają one na celu tłumienie wszelkich drgań, które powstają podczas chodzenia.

W przeciwieństwie do martensów glany nie posiadają takich dodatków. Za to są wyposażone w metalowe wzmocnienia znajdujące się na czubkach oraz piętach. Poza tym w ich podeszwach są wkręcone śruby. Dzięki temu można je z łatwością rozpoznać. Jest jeszcze jedna rzecz, która różni martensy oraz glany. Pierwsze z butów są produkowane z delikatniejszej skóry, co można wyczuć, dotykając obuwia. Natomiast glany są bardzo solidne, materiał wykorzystany do ich wykonania jest odporny na różne uszkodzenia oraz zabrudzenia. Te buty doskonale sprawdzają się we wszystkich warunkach. O martensy trzeba bardziej dbać, wymagają one znacznie lepszej konserwacji.

Jedna myśl nt. „Czy glany i martensy to takie same buty?

Karolina Szczybir

Ja mogłabym chodzić tylko w glanach, ale niestety to nie możliwe 😛 W pracy w koropracji mamy uzgodniony strój i glany tam nie pasują haha

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.