Artykuł partnera.
Plastry do tapingu stosowane są pomocniczo przy rehabilitacji. Kinesiology taping to bezinwazyjna metoda wspomagania fizjoterapii oraz leczenia dolegliwości bólowych i wad postawy. Plastrowanie dynamiczne to technika całkowicie bezpieczna, może być zatem stosowana nawet w przypadku niemowlaków. Jak zatem korzystać z tape kinesio w przypadku małych dzieci?
Kinesiotaping u dzieci
Wskazaniami do stosowania plastrów do tapingu u dzieci są dolegliwości bólowe. Technika tape kinesio jest bezinwazyjną metodą uśmierzania bólu, przynoszącą ulgę bez konieczności podawania mocnych środków przeciwbólowych. W przypadku małych dzieci taśmy do tapingu mogą stanowić doskonałą alternatywę dla ćwiczeń ortopedycznych, którym maluchy są zwykle przeciwne. Mogą być także wykorzystywane leczniczo w przypadku niedowładów, zaburzeń podczas chodzenia, wad postawy oraz słabych mięśni. Taśmy do tapingu skutecznie hamują pracę nadaktywnych mięśni i aktywują do pracy słabsze partie ciała, przez co używane są także pomocniczo przy terapiach poprawiających przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
Taśmy do tapingu zapewniają wysoki poziom komfortu, ponieważ są elastyczne i nie krępują ruchów, nawet w czasie intensywnych zabaw. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, plastry kinesio taping wykonywane są z bawełnianej przędzy, a więc pozwalają skórze oddychać, a ryzyko odparzeń jest bliskie zeru. Materiał nasączany jest specjalnym klejem, który aktywuje się w momencie kontaktu ze skórą i nie powoduje alergii. Taśm nie trzeba zdejmować do kąpieli, są trwałe i nie odchodzą na skutek kontaktu z wodą lub spocona skórą. Plastry nie są nasączane żadnymi środkami chemicznymi ani substancjami uśmierzającymi ból, a ich działanie wynika jedynie z oddziaływania na podskórne warstwy tkanek.
Czy kinesiology taping jest bezpieczną metodą?
Metody leczenia dzieci muszą być bezpieczne i powodować jak najmniej efektów ubocznych. Taką właśnie techniką jest kinesiotaping, która stanowi doskonałą alternatywę dla farmaceutyków. Niemniej jednak ważny jest właściwy sposób aplikacji taśm. Jeśli plastry zostaną naklejone nieprawidłowo, może dojść do pogłębienia dysfunkcji, zaniku mięśni oraz osłabienia stawów. Plastrowanie dynamiczne u dzieci należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją lekarza. Taśma może utrzymywać się na skórze od kilku dni do tygodnia. Działanie plastra jest bodźcem o charakterze stałym, do którego organizm się przyzwyczaja. Po tygodniowej kuracji najlepiej zrobić kilka dni przerwy przed następnym oklejaniem.
Jedna myśl nt. „Czy dzieci mogą używać taśmy do oklejania?”
Moja córka była oklejana takimi taśmami. Obawiałam się, że może to nie pomóc lub bedzie gorzej, ale na szczęście wszystko jest dobrze.