Menu

Czy dłużnik dostanie kredyt konsolidacyjny?

16 września 2019 - Finanse
Czy dłużnik dostanie kredyt konsolidacyjny?

Wiele osób mówiąc o tym, że są wpisani w BIK, nie zdaje sobie sprawy, że w bazie Biura Informacji Kredytowej widnieje każda osoba, która kiedykolwiek brała kredyt, więc każdy jest wpisany do BIK-u. Natomiast problem jest, kiedy przez wpis w BIK rozumiemy posiadanie długów, które nie zostały spłacone na czas. Niestety może być to ogromne utrudnienie, jeśli będziemy chcieli wziąć jakiś inny kredyt w przyszłości, w tym kredyt konsolidacyjny. Kto więc może ubiegać się o ten kredyt?

Kredyt czy pożyczka konsolidacyjna?

Po pierwsze banki udzielają kredytu konsolidacyjnego, ale firmy pożyczkowe oferują pożyczki konsolidacyjne. Nazwy są inne, ale oba zobowiązania bierze się w celu spłaty poprzednich kredytów czy pożyczek. Natomiast banki mają o wiele więcej wymagań niż parabanki.

Bankowy kredyt konsolidacyjny łączy w nowym kredycie kilka poprzednich, które dłużnik chce spłacić. Dzięki podpisaniu umowy z bankiem o kredyt konsolidacyjny spłaca on wszystkie skonsolidowane długi, a kredytobiorca płaci tylko jedną ratę tego nowego kredytu. Podobnie działa pożyczka konsolidacyjna. Tutaj również bierze się nową pożyczkę długoterminową, aby spłacić z niej poprzednie pożyczki czy kredyty. Różnica polega jednak na tym, że firmy pożyczkowe każdy wniosek rozpatrują indywidualnie i nawet osoba z negatywnym wpisem w BIK może ją dostać, ale banki odrzucają takie wnioski z automatu, ponieważ taki mają nakaz.

Dlatego, jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów ze spłatą ani nie mamy negatywnych wpisów z ostatnich 5 lat w BIK, to z powodzeniem możemy starać się o kredyt konsolidacyjny. Z kolei, gdy nasza historia kredytowa nie jest idealna lub mamy niską zdolność kredytową, lepszą opcją będzie zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej i spłata jej firmie pożyczkowej niż bankowi.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Większość banków wciąż podejmuje klientów w placówkach stacjonarnych. Niektóre banki umożliwiają złożenie wniosku o kredyt online. Jeśli kredytowana kwota nie przekracza 10 000 złotych, to formalności można w całości załatwić przez Internet, ale przy większych kredytach trzeba umówić się na podpisanie dokumentów w siedzibie banku.

Udając się do banku, warto wziąć ze sobą dokumenty finansowe zobowiązań, które chcemy skonsolidować oraz mieć przy sobie ważne zaświadczenie o dochodach i dowód osobisty. Wniosek wypełniany jest przez pracownika, a po zweryfikowaniu zdolności i wiarygodności kredytowej można od razu otrzymać informację, o tym, czy kredyt został przyznany.

Pożyczka konsolidacyjna w parabanku

Tutaj z kolei załatwiamy wszystkie formalności przez Internet, nawet jeśli pożyczka ma opiewać na kwotę kilkudziesięciu tysięcy. Parabanki zwykle akceptują oświadczenie o dochodach samodzielnie wypełnione przez pożyczkodawcę na bazie prawdziwych informacji, jednak przy wysokich kwotach pożyczek może być potrzebne przesłanie skanu dokumentu potwierdzającego osiąganie stałych dochodów. Firmy pożyczkowe też weryfikują swoich klientów w bazach, ale każdy wniosek oceniany jest indywidualnie. Dzięki czemu o wiele więcej osób ma szansę na otrzymanie potrzebnej pożyczki. Tutaj jednak warto uważać na koszty, ponieważ pożyczka długoterminowa może być droższa niż typowa chwilówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.