Menu

Cynkowanie – metody, zalety, zastosowanie

19 grudnia 2019 - Technologia
Cynkowanie – metody, zalety, zastosowanie

Cynkowanie ogniowe to jeden ze sposobów zabezpieczenia stali przed korozją. Nie jest to jednak jedyna zaleta tej metody. Dodatkowo wzmacnia ona stal. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla materiału powszechnie stosowanego w przemyśle czy budownictwie.

Cynkowanie ogniowe

Wyróżniamy cztery sposoby cynkowania. Najbardziej popularnym jest cynkowanie ogniowe. Polega ono na zanurzeniu danego elementu w ciekłym cynku. Zazwyczaj ma on temperaturę sięgającą nawet pięciuset stopni Celsjusza. Następnie materiał jest chłodzony. W efekcie zyskujemy bardzo trwały, zabezpieczony przed korozją element. Metoda ta ma oczywiście swoje wady. Na stali mogą pojawić się zacieki, a grubość warstwy cynku może być nierówna na całej powierzchni elementu. W porównaniu do plusów, jakie niesie ze sobą cynkowanie ogniowe, minusy tej metody nie są aż tak istotne.

Inne metody

W cynkowaniu galwanicznym stosuje się mieszankę elektrolitową zawierającą cynk. Stal zanurza się w cieczy. Pod wpływem działania prądu cynk tworzy na elemencie warstwę zabezpieczającą. Następnie odbywa się proces tak zwanego pasywowania, czyli uodporniania stali na niektóre czynniki zewnętrzne, głównie chemiczne. Ostatnim krokiem jest płukanie.

Cynkowanie natryskowe z kolei wykorzystuje się w przypadku dużych gabarytów lub elementów, które mogłyby ulec zniszczeniu w wysokiej temperaturze. Proces ten polega na nałożeniu warstwy cynku na stal za pomocą sprężonego powietrza.

Ostatnim już rodzajem cynkowania jest cynkowanie proszkowe. Obecnie raczej odchodzi się od niego, ponieważ jest dość skomplikowane i trwa dłużej niż wcześniej wymienione procesy.

Zalety i zastosowanie

Największym plusem cynkowania jest oczywiście zabezpieczenie stali przed korozją. Oprócz tego możemy liczyć na większą wytrzymałość elementu. Będzie on mniej podatny na uderzenia. Co więcej, cynkowane elementy wyglądają estetycznie i nie wymagają dodatkowej konserwacji. Powłoką ochronną możemy cieszyć się nawet przez kilkanaście lat.

Zarówno cynkowanie ogniowe jak i pozostałe metody mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Świetnym przykładem może być budownictwo i przemysł motoryzacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.