Menu

Co zrobić z zalegającym piaskiem?

25 sierpnia 2021 - Budownictwo
Co zrobić z zalegającym piaskiem?

Kruszywa są materiałem niezbędnym przy realizacji inwestycji budowlanych. Wykorzystuje się je zarówno do wytwarzania różnych rodzajów materiałów – przede wszystkim zapraw i betonu, ale także do wymiany, zagęszczania oraz wzmacniania podłoża. Szczególnie przydatny jest piasek, który może być użyty w budownictwie liniowym, a także kubaturowym. Jest także konieczny przy wszelkich pracach ziemnych.

Piasek budowlany i jego zastosowania

Piasek to najdrobniejsze naturalne kruszywo mineralne składające się głównie z niewielkich ziaren kwarcu oraz dodatków w postaci m.in. krzemianów, miki, a także chlorytów glaukonitu. Poza nimi w piasku mogą znajdować się pewne ilości zanieczyszczeń, które wpływają na możliwości jego wykorzystania w budownictwie – wyższa klasa czystości oznacza, że piasek może być użyty w większej liczbie zastosowań. Piasek występuje w różnym uziarnieniu – najdrobniejsze są piaski 0/1, gdzie wielkość poszczególnych drobin zawiera się w przedziale 0,063–1 mm. Piasek frakcji 0/2 zawiera drobiny o wielkości do 2 mm. Piasek jest również używany w formie pospółki, czyli mieszaniny piasku i żwiru o różnej wielkości ziaren, mogącej dochodzić nawet do 63 mm, jednak zwykle używane są materiały drobniejsze 0/16 lub 0/32.

Stosowanie piasku jest niezbędne przy produkcji materiałów budowlanych, do ulepszania podłoża związanego z przygotowaniem terenu i robotami ziemnymi, a także wykonywaniem fundamentów. Piasku w dużych ilościach używa się do podbudów dróg lub usypywania konstrukcji ziemnych. Wykorzystuje się go również przy sporządzaniu podsypek, zwłaszcza w budownictwie infrastrukturalnym do układania rur i zbiorników. Piasek budowlany oferowany m.in. przez firmę transportową Martrans z Dąbrowy Górniczej jest ponadto niezbędnym surowcem do wytwarzania prefabrykatów betonowych, np. kostki brukowej i płyt chodnikowych.

Czy można wykorzystać zalegający piasek?

Choć piasek często uważany jest za surowiec tani i łatwo dostępny, to pozyskanie materiału o dobrej jakości jest dość kosztowne, a jego zasoby ulegają wyczerpaniu. Wartość piasku budowlanego w ostatnich latach znacznie wzrasta, z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie, wynikające m.in. z intensywnej budowy dróg, czy szybkiego rozwoju budownictwa kubaturowego. Coraz większą uwagę zwraca się więc na możliwość wykorzystywania kruszyw pochodzących z recyklingu bądź odzyskiwanych z zakupionych przez inwestorów i niewykorzystanych nadwyżek. Przedsiębiorstwa albo osoby fizyczne, które dysponują większymi ilościami tego rodzaju surowca, mogą skorzystać z usługi odbioru zalegającego piasku. Pozwoli to na zwolnienie blokowanego miejsca i szybkie uprzątniecie terenu, a jednocześnie przyczyni się do ekologicznego i nieobciążającego środowiska naturalnego gospodarowania zasobami.

Jedna myśl nt. „Co zrobić z zalegającym piaskiem?

Aneta Maj

My po budowie oddaliśmy resztę pisku, który nam został.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.