Artykuł partnera.
Wszystkie wyroby ceramiczne są produkowane w podobny sposób – czynności polegające na wypalaniu gliny i innych „dodatków”, aby stworzyć naczynie, są znane ludzkości od tysięcy lat. W latach 60. w samym Biskupinie odkryto aż 3,5 tony materiału pochodzącego z wczesnego średniowiecza. Co sprawia, że zarówno dawna, jak i współczesna ceramika jest tak trwała?
Na korzyść ceramicznych naczyń przemawia m.in. estetyka wykonania – szczególnie, jeśli są ręcznie zdobione. Charakterystyczne, barwne kwiaty oraz inne wzory, które kojarzą się przede wszystkim z bolesławieckimi wyrobami w znaczącym stopniu wpływają na wystrój. Kolorowe dzbanki, kubki bądź kompletna zastawa sprawiają, że pomieszczenie wydaje się pełne życia. Wysoką jakość takich produktów można także poznać po tym, że mimo długiego użytkowania dekoracje zachowują odporność na ścieranie, z kolei szkliwo – na uszkodzenia.
Co sprawia, że ceramika bolesławiecka jest wytrzymała?
Intensywna eksploatacja oraz wysokie temperatury nie są „straszne” wyrobom, które zostały wykonane z należytą starannością. Ceramika bolesławiecka jest znana ze swojej wytrzymałości – osiągniętej m.in. dzięki wysokojakościowym surowcom i profesjonalnej obróbce. Dużą wagę przypisuje się składowi masy ceramicznej: powinny znaleźć się w niej topniki odpowiadające za zmniejszenie porowatości gotowego produktu, a także kaoliny i gliny, które uplastyczniają „papkę”. Konieczne są też surowce krzemionkowe (zapobiegające kurczeniu się przy suszeniu).
Doświadczeni fachowcy dbają o to, żeby wymienione „składniki” występowały we właściwych proporcjach. Ważną rolę odgrywa również wiedza, jak należy postępować na poszczególnych etapach produkcji, ponieważ naczynie nie może być zbyt długo suszone – w przeciwnym razie stanie się nadmiernie kruche. Istotne znaczenie przypisuje się też procesowi wypalania, który musi przebiegać w odpowiedniej temperaturze i czasie (jak twierdzą specjaliści z firmy Polish Pottery, nie może ono trwać ani za krótko, ani za długo, by osiągnąć pożądany efekt).
Jak myć ceramikę bolesławiecką, aby jej nie uszkodzić?
Chociaż ceramika bolesławiecka wyróżnia się nadzwyczajną trwałością (podobne wyroby są na tyle twarde, aby występować w tym zakresie na 2. miejscu po diamencie), powinno się z nimi obchodzić ostrożnie. Naczynia można myć w zmywarce, ponieważ są wytrzymałe na wysokie temperatury, jednak należy uważać przy ręcznym czyszczeniu (nie stosować np. szorstkiego druciaka, który niszczy dekoracyjną powłokę). Poza tym ceramikę pielęgnuje się za pomocą zwykłych, domowych detergentów.
Jedna myśl nt. „Co wpływa na trwałość ceramicznych naczyń?”
Kocham ceramiczne naczynia. Są cudowne i wyglądają pięknie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się uszkodzić jakieś naczynie. Najbardziej z mojej kolekcji lubię filiżanki – są na specjalne okazje 😉