Menu

Co warto wiedzieć o wędkowaniu zimą?

5 marca 2020 - Natura, Rozrywka, Sport
Co warto wiedzieć o wędkowaniu zimą?

Wędkarstwo ma bardzo wiele zalet. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz udał się nad wodę i udało mu się złowić kilka ryb. Poza satysfakcją, jaką niesie za sobą to hobby, należy także uwzględnić szereg innych, pozytywnych aspektów tego wodnego sportu.

Sposób na spędzanie wolnego czasu

Po stresującym tygodniu pracy przychodzi taki moment, kiedy można spakować cały ekwipunek, by oddać się relaksowi z wędką nad wodą. Z dala od zgiełku miasta i na łonie natury. Od samego świtu, do późnej nocy, niezależnie od warunków pogodowych, jak i pór roku, przy wyznaczonych akwenach można spotkać wielu miłośników połowu.

Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ wędkowanie pozwala na relaks i wyciszenie. Czasami przerwane emocjami związanymi ze schwytaniem i holowaniem ryby. W trakcie tego polowania możesz poznać innych miłośników wędkarstwa, z którymi wymienisz się doświadczeniami, a także zwyczajnie podyskutujesz na temat wspólnego hobby.

Wędkowanie zimą

Łowienie ryb najczęściej kojarzy się z ciepłymi porami roku, jednakże wędkować można także zimą. Dlatego, jeśli to twoja prawdziwa pasja, nie powinieneś z niej rezygnować ze względu na mróz. Warto jednak zauważyć, że wędkowanie zimą jest bardziej niebezpieczne niż latem, dlatego należy przygotować się do niego w odpowiedni sposób.

Wędkarstwo podlodowe wymaga nie tylko ostrożności i dużego doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu, który będzie lekki i odporny na zamarzanie. Ze względu na specyficzne warunki, niezbędne jest zabranie ze sobą zestawu ratunkowego, który w razie wpadnięcia pod lód pomoże nam wydostać się z przerębli.

Niestety, niektórzy wędkarze tworzą przeręble za pomocą pierzchni lub siekiery. Powstałe w ten sposób otwory są nieregularne, a pękający lód może stanowić duże zagrożenie, ze względu na brak kontroli nad warunkami. Jest to bardzo niebezpieczna metoda, która może doprowadzić do śmierci.

Aby mieć możliwość bezpiecznego połowu, powinniśmy zaopatrzyć się w świder wędkarski, za pomocą którego będziemy mogli wywiercić dziurę w lodzie, po uprzednim oczyszczeniu tafli z zalegającego na niej śniegu. Ta metoda jest najbardziej bezpieczna, bo powstała w ten sposób dziura ma średnicę około 15 centymetrów, co w zupełności wystarcza, aby wyjąć nawet okazałą zdobycz. Nie należy także zapominać o czerpaku, dzięki któremu pozbędziemy się grysu lodowego z wywierconego otworu.

Sprzęt do wędkowania zimą

Sprzęt do wędkowania zimą powinien zapewniać komfort, a także być odporny na zamarzanie. Należy także dobrać jak najlżejsze części wyposażenia. Przykładem idealnej wędki podlodowej jest Mikado Mormyshka Twin Tip 37cm. Rękojeść wykonana z korka, nie tylko pozwoli na dobry chwyt, ale także zapobiegnie wychłodzeniu dłoni. Wędka ta wyposażona jest także w dwie wymienne szczytówki i gniazdo na kiwok. Przeznaczona jest do połowu za pomocą mormyszek, które są najbardziej popularnymi przynętami, a także na żuczki.

Jeśli zależy ci na wysokiej jakości sprzęcie do wędkowania podlodowego, powinieneś odwiedzić sklep wędkarski FishingStore.pl. Znajdziesz tam nie tylko wędki, osprzęt do nich, czy przynęty różnego rodzaju. Możesz także skorzystać z możliwości wyboru odzieży i akcesoriów przydatnych podczas wędkowania. A w razie pytań, możesz łatwo skontaktować się ze specjalistami, którzy z przyjemnością udzielą ci odpowiednich rad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.