Menu

Co warto wiedzieć o śrubach pasowanych?

4 kwietnia 2022 - Budownictwo
Co warto wiedzieć o śrubach pasowanych?

Artykuł partnera.

Śruby pasowane można rozróżnić po charakterystycznej budowie. Każda śruba składa się z części gwintowej, łba i odcinka gładkiego, który w śrubach pasowanych jest o wiele dłuższy niż w standardzie. Co więcej, tego typu śruby wymagają przygotowania odpowiednich otworów montażowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej budowie i zastosowaniu śrub pasowanych.

Śruby pasowane, czyli jakie?

Jak wspomniano wcześniej, śruby pasowane bardzo łatwo jest rozpoznać – gładka część wydłużona jest od łba aż do połowy długości pręta, który w dalszej części jest gwintowany. Warto wiedzieć, że fragment gwintowany ma mniejszą średnicę od części gładkiej, a ta specyficzna budowa decyduje o zastosowaniu i sposobie montażu śrub pasowanych.

Przed wkręceniem śruby należy przygotować otwór wstępny, który następnie rozwierca się do wymiaru zgodnego ze średnicą śruby pasowanej. Tego typu zespolenie jest solidne i wytrzymałe – sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zredukowanie przemieszczanie się powierzchni styku. Śruby pasowane służą do przenoszenia sił poprzecznych, a dzięki specyficznej konstrukcji i pasowaniu wciskowemu względem otworu nie ma ryzyka ich wypadnięcia. Dodatkowo stosuje się specjalne nakrętki.

Co do zasady śruby pasowane wymagają więcej czasu i pracy przy montażu, jednakże powstałe w ten sposób złącze jest stabilne, sztywne i stanowi zabezpieczenie przed przemieszczaniem się połączonych elementów. Śruby pasowane dostępne są w sklepie internetowym prowadzonym przez firmę MIX-MET, specjalizującą się w sprzedaży wyrobów śrubowych.

Uniwersalne śruby pasowane

Śruby pasowane zaliczane są do kategorii śrub metrycznych, które cechują się dużym katem, samohamownością i wytrzymałością. Co do zasady, śruby pasowane ze stali węglowej mają zakres gwintowy od M5 do M16 a śruby z nierdzewki – od M6 do M20. Oznacza to, że śruby pasowane są uniwersalne i dostosowane do rozmaitych zastosowań.

Śruby pasowane używane są do łączenia specjalistycznych konstrukcji stalowych, które muszą przenosić spore obciążenia oraz do budowy maszyn, gdzie istotna jest stabilność i brak luzów w trakcie pracy. Co więcej, śruby pasowane można idealnie dopasować do konkretnej sytuacji – występują bowiem w rozmaitych wielkościach oraz powstają z różnych komponentów.

Śruby pasowane, tak jak każde inne śruby wykazują odporność na korozję, kwasy, oddziaływanie różnych szkodliwych dla stali czynników. Wiele jednak zależy od zastosowanych w toku produkcji gatunków stali oraz powłok ochronnych, czyli ocynku lub oksydacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.