Artykuł partnera.
Śruby pasowane można rozróżnić po charakterystycznej budowie. Każda śruba składa się z części gwintowej, łba i odcinka gładkiego, który w śrubach pasowanych jest o wiele dłuższy niż w standardzie. Co więcej, tego typu śruby wymagają przygotowania odpowiednich otworów montażowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej budowie i zastosowaniu śrub pasowanych.
Śruby pasowane, czyli jakie?
Jak wspomniano wcześniej, śruby pasowane bardzo łatwo jest rozpoznać – gładka część wydłużona jest od łba aż do połowy długości pręta, który w dalszej części jest gwintowany. Warto wiedzieć, że fragment gwintowany ma mniejszą średnicę od części gładkiej, a ta specyficzna budowa decyduje o zastosowaniu i sposobie montażu śrub pasowanych.
Przed wkręceniem śruby należy przygotować otwór wstępny, który następnie rozwierca się do wymiaru zgodnego ze średnicą śruby pasowanej. Tego typu zespolenie jest solidne i wytrzymałe – sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zredukowanie przemieszczanie się powierzchni styku. Śruby pasowane służą do przenoszenia sił poprzecznych, a dzięki specyficznej konstrukcji i pasowaniu wciskowemu względem otworu nie ma ryzyka ich wypadnięcia. Dodatkowo stosuje się specjalne nakrętki.
Co do zasady śruby pasowane wymagają więcej czasu i pracy przy montażu, jednakże powstałe w ten sposób złącze jest stabilne, sztywne i stanowi zabezpieczenie przed przemieszczaniem się połączonych elementów. Śruby pasowane dostępne są w sklepie internetowym prowadzonym przez firmę MIX-MET, specjalizującą się w sprzedaży wyrobów śrubowych.
Uniwersalne śruby pasowane
Śruby pasowane zaliczane są do kategorii śrub metrycznych, które cechują się dużym katem, samohamownością i wytrzymałością. Co do zasady, śruby pasowane ze stali węglowej mają zakres gwintowy od M5 do M16 a śruby z nierdzewki – od M6 do M20. Oznacza to, że śruby pasowane są uniwersalne i dostosowane do rozmaitych zastosowań.
Śruby pasowane używane są do łączenia specjalistycznych konstrukcji stalowych, które muszą przenosić spore obciążenia oraz do budowy maszyn, gdzie istotna jest stabilność i brak luzów w trakcie pracy. Co więcej, śruby pasowane można idealnie dopasować do konkretnej sytuacji – występują bowiem w rozmaitych wielkościach oraz powstają z różnych komponentów.
Śruby pasowane, tak jak każde inne śruby wykazują odporność na korozję, kwasy, oddziaływanie różnych szkodliwych dla stali czynników. Wiele jednak zależy od zastosowanych w toku produkcji gatunków stali oraz powłok ochronnych, czyli ocynku lub oksydacji.