Menu

Co to są wyłazy dachowe?

6 września 2021 - Budownictwo
Co to są wyłazy dachowe?

Wyłaz dachowy to okno pozwalające wyjść na dach. Taki zabezpieczony otwór przydaje się, gdy potrzeba wyjść na dach w celu naprawienia usterek. Polskie prawo dokładnie reguluje zasady montowanie wyłazów dachowych. Niezależnie od tego, czy przepisy prawne nakazują montowania takiego wyposażenia, warto pamiętać, że wyłazy dachowe są bardzo przydatne

Kiedy wyłazy dachowe są obowiązkowe?

Zasady dotyczące konieczności montowania wyłazów dachowych zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 roku. Zgodnie z przepisami wyłaz musi stanowić wyposażenie w przypadku budynków posiadających co najmniej dwie kondygnacje. W takiej sytuacji okno tego typu powinno znajdować się przynajmniej w jednej klatce schodowej. Oprócz tego okna dachowe umożliwiające wyjście na dach potrzebne są w obiektach wysokich na każdej klatce. Przepisy dokładnie podają nawet wielkość takiego wyłazu. Wynosi ona 0,8×0,8 m. Warto także pamiętać, że wyłaz jest obowiązkowy, jeżeli spadek dachu wynosi 25% i więcej lub poszycie zostało wykonane z materiałów łamliwych i tłukących.

Zadania wyłazów dachowych

Wyłazy dachowe to specjalne okna otwierane podobnie jak tradycyjne modele montowane w ścianach. W związku z tym, że znajdują się pod kątem, wyposażono je w specjalne podpórki. Mają one za zadanie zabezpieczyć całą konstrukcję przed niekontrolowanym zamknięciem. To właśnie takie akcesoria pozwalają swobodnie wyjść na dach. Okien tego typu używają najczęściej kominiarze bądź dekarze.

Wysokiej klasy wyłazy dachowe pozwalają dostać się do komina bądź innych części dachu. W ten sposób można usunąć różnorodne usterki lub wyczyścić mocno zabrudzone połacie dachowe. Wyłazy muszą być przede wszystkim szczelne i prawidłowo zamontowane. W przeciwnym wypadku do wnętrza budynku będzie przedostawać się wilgoć oraz woda, co w konsekwencji po jakimś czasie doprowadzi do zawilgotnienia krokwi.

Dlaczego warto zamontować wyłaz w dachu?

Wyłaz na dachu jest niezwykle ważnym elementem, który pozwala sprawdzić drożność kominów. Regularna weryfikacja, czy cały system kominowy nie jest zatkany, wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Przypominają o tym eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i akcesoriów wykończeniowych:

Kominiarz musi w jakiś sposób dostać się do komina. Najprostsza droga to właśnie ta przy użyciu wyłazu. Zgodnie z przepisami, jeśli dach nie został wyposażony w taki otwór, kominiarz ma prawo odmówić wykonania kontroli. Oprócz tego warto pamiętać, że wyłaz dachowy wykorzystywany jest także podczas ewakuacji w czasie pożarów. Dzięki wyłazom strażacy mają szansę dostać się do osób znajdujących się np. na poddaszu lub na wyższych piętrach, które z dołu zostały odcięte.

Wyłazy dachowe pozwalają także sprawnie i szybko zamontować na dachu dodatkowe wyposażenie bądź antenę satelitarną.  Aby takie urządzenia poprawnie działały, muszą być mocno zamontowane na powierzchni dachu. Najlepiej dostać się na połacie właśnie za pomocą wyłazów.

Jedna myśl nt. „Co to są wyłazy dachowe?

Krysian

Nie sądziłem, że wyłaz dachowy jest tak potrzebny.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.