Menu

Co to jest magazyn wysokiego składowania?

28 grudnia 2019 - Budownictwo
Co to jest magazyn wysokiego składowania?

Magazyn wysokiego składowania to najbardziej rozbudowany system magazynowy, którego druga nazwa to magazyn wysokoregałowy. Mierzy on nie mniej niż 7,2 m i umożliwia o wiele lepszą i wydajniejszą pracę. Poznaj jego specyfikę.

Definicja

Magazyn wysokiego składowania to budynek, którego wysokość wynosi więcej niż 7,2 m. Od standardowych magazynów odróżnia go zastosowanie regałów, stanowiących w tym przypadku konstrukcję nośną dla ścian i dachu. Zaletą budynku jest świetnie zagospodarowana przestrzeń. Oprócz wielopoziomowych regałów znajdują się tam m.in. układnice i programowane transportery. Dostęp do przechowywanych w magazynie towarów ułatwia rozległa sieć korytarzy. Nad całą powierzchnią czuwa system komputerowy. W ten sposób o wiele łatwiej można kontrolować stan zapasów i wszelkie procesy logistyczne.

Co ciekawe, nie istnieje jedna i słuszna definicja tego typu magazynu. Nawet jego wyżej wymieniona nazwa jest umowna. Oprócz niej używa się także terminu magazyn wysokoregałowy. Warto też dodać, że od magazynu niskiego ten do składowania jest zawsze wyższy o 2 m.

Zalety

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że magazyny wysokoregałowe znacznie ułatwiają wykorzystanie danej powierzchni. Do ich produkcji używane są najnowsze technologie, dzięki którym obiekty spełniają najwyższe standardy. Dzięki temu ich właściciele mogą np. ograniczyć koszty składowania i przechowywać nawet najbardziej wymagające towary. Co więcej, duże możliwości dostosowania regałów umożliwiają magazynowanie towarów różnego rodzaju i zapewnienie im najlepszych warunków składowania.

Magazyny wysokiego składowania gwarantują większe bezpieczeństwo pracy zarówno przechowywanym towarom, jak i personelowi. Dzieje się tak dzięki stosowanym w tych miejscach nowoczesnym systemom logistycznym, które sprawiają, że utrzymanie pełnej kontroli nad magazynem jest o wiele prostsze.

Wymagania

W magazynach wysokoregałowych szczególną uwagę należy zwrócić na jakość montażu półek, które powinny być stabilne. Regał nie może się chwiać, więc trzeba go wcześniej zabezpieczyć. Składowane towary nie mogą też ważyć więcej niż półki magazynu są w stanie udźwignąć. Mimo to nawet najlepiej przygotowana powierzchnia magazynu nie będzie działać wydajnie bez obecności dobrze wyszkolonych pracowników. Każdy magazyn wysokoregałowy musi stosować się do wymagań zawartych w Rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku dotyczących higieny pracy i przepisów bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.