Menu

Co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej?

7 września 2021 - Finanse
Co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników, jaki determinuje pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu. Niestety nie każdy klient może liczyć na wysoką pożyczkę. Banki biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość zarobków. Duże znaczenie ma także historia kredytowa. Jakie inne elementy mają wpływ na to, czy dostaniemy kredyt?

Czym jest zdolność kredytowa?

Pojęcie zdolności kredytowej pojawia się w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o prawie bankowym. Zgodnie z zapisami prawnymi jest to możliwość kredytobiorcy do spłaty zadłużenia. Pod terminem zadłużenie rozumiana jest nie tylko kwota kredytu, lecz także odsetki. Oczywiście całość musi być spłacona w terminie. Zdolność kredytową sprawdza każdy bank po otrzymaniu wniosku o kredyt. W tym celu klienci są zobowiązani do dostarczenia pełnej dokumentacji dokładnie określonej przez daną placówkę. Brak chociaż jednej z wymaganych informacji sprawia, że bank nie przyzna pieniędzy.

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

Każdy bank ma swoje algorytmy, które pozwalają dokonać oceny zdolności kredytowej. W tym celu klient musi przede wszystkim wykazać wysokość oraz źródło dochodów. Najczęściej bank prosi o zaświadczenie z pracy zawierające wysokość pensji oraz formę zatrudnienia. Od razu warto zaznaczyć, że osoba zarabiająca „na czarno” nie otrzyma pożyczki hipotecznej. Banki preferują umowę o pracę, ponieważ jest stabilna. Oczywiście nie oznacza to, że osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia są automatycznie odrzucane.

Równie ważną rolę odgrywa historia zadłużenia. Banki sprawdzają, czy przyszły kredytobiorca nie jest zapisany do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD). Niestety, jeżeli nasze nazwisko znajduje się na tej niechlubnej liście, o kolejnym kredycie można tylko pomarzyć. Problemy z poprzednimi zadłużeniami to jeden z czynników, który od razu skreśla nasze szanse na otrzymanie pieniędzy.

Co zrobić, by zniknąć ze spisu KRD?

W związku z tym, że historia kredytowa odgrywa niezwykle ważną rolę przy przyznawaniu kredytu, dłużnicy powinni zadbać o spłatę pieniędzy. Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego podpowiadają, co zrobić w takiej sytuacji:

Wpisanie na listę dłużników nie jest dożywotnie. Jeżeli chcemy, aby nasze nazwisko nie widniało w spisie, pierwszym krokiem jest po prostu spłata zadłużenia. Następnie wierzyciel musi złożyć odpowiedni wniosek o skreślenie dłużnika z listy. Takie działanie sprawi, że bank przychylnie popatrzy na klientów, których wiarygodność finansowa znacznie wrasta.

Jedna myśl nt. „Co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej?

Małgosia

Bardzo pomocny artykuł, dzięki!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.