Menu

Brzeszczot do wyrzynarki – jak dobrać i na co zwracać uwagę?

2 maja 2020 - Budownictwo, Technologia
Brzeszczot do wyrzynarki – jak dobrać i na co zwracać uwagę?

Wyrzynarka to uniwersalne i wszechstronne narzędzie tnące, które idealnie nadaje się do efektywnego, wygodnego i precyzyjnego cięcia różnorodnych materiałów. Niemniej, funkcjonalność i użyteczność wyrzynarki w dużej mierze uzależnione są od prawidłowo dobranego brzeszczotu. Jak dobierać brzeszczot do wyrzynarki oraz na co zwracać uwagę przy wyborze elementu tnącego?

Czym jest brzeszczot i jakie są jego parametry techniczne?

Brzeszczot do wyrzynarki stanowi kluczowy element roboczy elektronarzędzia. Zadaniem brzeszczotu jest efektywne skrawanie materiału w trakcie wykonywanego ruchu posuwisto-zwrotnego. Niektóre wyrzynarki dodatkowo wprawiają brzeszczot w ruch wahadłowy w przód i tył, realizując tym samym funkcję podcinania. Taka funkcjonalność znacząco ułatwia przecinanie grubych i twardych materiałów, zmniejszając siłę nacisku niezbędną do prowadzenia wyrzynarki. Dzięki mniejszej sile nacisku wyrzynarki wahadłowe dodatkowo umożliwiają zachowanie precyzyjniejszej linii cięcia oraz ograniczają ryzyko powstawania cięć skośnych.

Wbrew pozorom brzeszczot do wyrzynarki to stosunkowo skomplikowane narzędzie tnące. Dobierając brzeszczot do wyrzynarki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich należy wymienić m.in.: geometrię zębów, podziałkę uzębienia, szerokość brzeszczotu, typ uchwytu oraz materiał, z którego wykonano brzeszczot.

Geometria zębów brzeszczotu

Brzeszczoty mogą być wyposażone w cztery rodzaje zębów: ostrzone, falowane, rozwarte lub rozwarto-ostrzone. Skośne zęby ostrzone świetnie sprawdzają się do precyzyjnego cięcia miękkich materiałów. Zęby falowane wykorzystuje się przede wszystkim do efektywnego cięcia na wprost, a zęby rozwarte, choć nie są tak precyzyjne, jak zęby ostre, pozwalają na bardzo szybkie przecinanie materiału. Zęby rozwarto-ostrzone łączą zalety zębów ostrzonych i rozwartych, pozwalając na szybkie i stosunkowo precyzyjne cięcie zgrubne.

Podziałka uzębienia

Wybierając brzeszczot do wyrzynarki, niezwykle ważne jest określenie odstępu między zębami elementu tnącego. Im zęby są od siebie bardziej oddalone, tym cięcie brzeszczotem będzie mniej precyzyjne, jednak pozwoli na szybsze przecinanie materiału. Podziałkę uzębienia dobiera się przede wszystkim do rodzaju ciętego materiału. Brzeszczoty do drewna mają podziałkę oscylującą w granicach 4 mm, natomiast odstęp między zębami w przypadku brzeszczotów do metalu wynosi około 1,2 mm.

Grubość i szerokość brzeszczotu

Wymiary brzeszczotu do wyrzynarki wpływają zarówno na żywotność i wytrzymałość elementu tnącego, jak i na parametry cięcia. Grubsze brzeszczoty są sztywniejsze i choć utrudniają one cięcie pod kątem i po łukach, pozwalają na wykonywanie precyzyjnych i stabilnych cięć na wprost. Ważna jest również szerokość brzeszczotu. Do cięć prostych stosuje się przede wszystkim brzeszczoty szerokie, a do cięci po łukach używa się brzeszczotów wąskich (o szerokości ok. 4 mm).

Typ uchwytu brzeszczotu

Uchwyt brzeszczotu określa, z jakimi systemami mocowania element tnący jest kompatybilny. Na rynku spotkamy trzy rodzaje uchwytów dostosowanych do systemów mocowań wyrzynarek oferowanych przez różnych producentów. Najpowszechniej stosowanym uchwytem jest uchwyt uniwersalny typu U ¼. Tego typu system mocowania znajdziemy m.in. w wyrzynarkach Black&Decker, Wolf czy Skil. Inny rodzaj uchwytów stanowią uchwyty typu T. Dzieli się je na uchwyty T i 2T. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w jeden nosek montażowy, a drugi w dwa noski montażowe. Tego rodzaju uchwyty stosowane są m.in. w wyrzynarkach Milwaukee, Bosch i DeWalt.

Rodzaj materiału brzeszczotu

Wybierając brzeszczot do wyrzynarki, należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Rodzaj materiału determinuje dostosowanie elementu tnącego do cięcia konkretnego rodzaju materiału, a także wpływa na jego żywotność i trwałość. Na rynku spotkamy się z czterema głównymi rodzajami brzeszczotów: HCS, CV, HSS, Bi-metalowe oraz HM/TC.

Brzeszczoty o oznakowaniu HCS produkowane są ze stali węglowej. Są to najtańsze i najmniej wytrzymałe brzeszczoty, które stosowane są przede wszystkim do cięcia miękkich materiałów. Brzeszczoty wykonane ze stali chromowo-wanadowej i oznaczane symbolem CV są stosunkowo trwałe i solidne, dzięki czemu sprawdzą się do wydajnego cięcia twardszych materiałów drewnianych, płyt meblowych i tworzyw sztucznych. Brzeszczoty HSS wykonane są ze stali narzędziowej szybkotnącej wysokostopowej. Zapewniają one wysoką jakość i trwałość, przez co idealnie sprawdzą się do cięcia materiałów drewnopochodnych, drewna uzbrojonego oraz cienkiej blachy i metali kolorowych.

Brzeszczoty Bi-metalowe stanowią połączenie stali szybkotnącej HSS ze sprężystą stalą węglową lub chromowo-wanadową. Są to stosunkowo drogie, jednak zapewniające najwyższą jakość brzeszczoty idealne do cięcia zarówno drewna, jak i metalu. Dość wąską grupę brzeszczotów do wyrzynarek stanowią ostrza z napylonym węglikiem wolframu i oznaczane jako HM lub TC. Ostrza te przeznaczone są do cięcia najtwardszych materiałów – m.in. ceramiki i stali nierdzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.