Menu

Beton komórkowy i silikaty w budownictwie

25 października 2022 - Budownictwo
Beton komórkowy i silikaty w budownictwie

Z czego zbudować dom? Inwestor ma do wyboru kilka różnych rodzajów materiałów. Niektóre z nich — tak jak beton komórkowy — są dobrze znane wśród inwestorów. Alternatywą dla nich są silikaty, które może i nie są tak popularne, ale za to mają bardzo ciekawe właściwości fizykochemiczne.

Czym różnią się od siebie te materiały i kiedy warto z nich skorzystać?

Beton komórkowy — co warto o nim wiedzieć?

Technologia produkcji betonu komórkowego nieco różni się od procesu wytwarzania zwykłego betonu. Do jego wyprodukowania niezbędna jest woda, cement, wapno, gips, a także środek odpowiedzialny za powstawanie porów. W tym przypadku jest to najczęściej proszek aluminiowy, który wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapnia (cement), spulchnia masę i wytwarza w jej wnętrzu wspomniane pory. Dzięki nim beton wytwarzany np. przez firmę Ytong ma tak dobre właściwości termoizolacyjne. Spulchniona i wypełniona powietrzem masa jest następnie poddana oddziaływaniu wysokich temperatur i dużego ciśnienia. Dzięki temu uzyskuje się wytrzymałe bloki z betonu komórkowego. Do ich najważniejszych cech (oprócz wysokiego stopnia termoizolacji) należą m.in. łatwa obróbka, obniżenie kosztów budowy, a także niepalność i relatywnie niewielka masa (gęstość 350 do 700 kg/metr sześcienny).

Bloczki silikatowe — co to jest?

W przeciwieństwie do produktów marki Ytong bloczki z silikatu nie są tak popularne wśród inwestorów. Mimo to produkuje się je w bardzo podobny sposób. Różnica polega na tym, że formowanie bloczków odbywa się za pomocą specjalnych pras hydraulicznych, po czym są one poddawane dodatkowej obróbce ciśnieniowej i termicznej wewnątrz autoklawów. Dzięki temu wyróżniają się one dużo większą spoistością i wytrzymałością. To z kolei klasyfikuje je jako materiał wykorzystywany nie tylko do budowy domów jednorodzinnych, ale też budynków wielorodzinnych, przemysłowych, a także konstrukcji budowlanych specjalnego przeznaczenia. Jedną z najpopularniejszych marek wytwarzających bloczki silikatowe jest Silka, której produkty charakteryzują się m.in.:

Reasumując, trudno traktować materiały silikatowe i komórkowe jako konkurencyjne rozwiązania. Każde z nich ma swoje unikatowe właściwości, a co za tym idzie, są one przeznaczone do nieco innych zadań. Szczegółowe informacje zajdziesz na stronie: https://www.rajbud.biz/oferta/materialy-budowlane/beton-komorkowy-ytong-i-bloczki-silikatowe-silka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.