Menu

Agrotkanina w ogrodzie – skuteczna, wytrzymała i ekologiczna

27 maja 2021 - Natura
Agrotkanina w ogrodzie – skuteczna, wytrzymała i ekologiczna

O właściwe warunki do wzrostu roślin martwią się nie tylko rolnicy, ale i osoby, które samodzielnie zajmują się ogrodem. Trzeba bowiem wybrać odpowiednie środki do pielęgnacji kwiatów, warzyw i owoców, ale i matę do ściółkowania, czyli agrotkaninę. Ta ostatnia daje wiele korzyści ogrodnikowi. Co zyskasz, inwestując w matę szkółkarską?

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina, zwana także matą ściółkującą i matą szkółkarską to materiał z włókien polipropylenowych. Skutecznie eliminuje chwasty i stwarza dobre warunki do rozwoju roślin. Poprawia wilgotność gleby i dba o właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rośliny rosną szybko i zdrowo.

Agrotkanina – trwała i wytrzymała

Agrotkanina jest wykonana ze ściśle splecionych pasków polipropylenowych. Ich gramatura waha się od 50 g/m2 do 100 g/m2. Oczywiście im grubszy materiał, tym bardziej wytrzymały. Dobrej klasy agrotkanina wytrzyma nawet kilka sezonów, więc jest to opłacalny wydatek.

Pamiętaj o tym, aby rozmiar agrotkaniny dopasować do powierzchni, na której masz zamiar ją ułożyć. Wąskie i długie pasy maty ściółkującej doskonale sprawdzą się do ściółkowania obok żywopłotu. Natomiast agrotkanina szeroka przyda się na polach i grządkach.

W jaki sposób agrotkanina zapobiega chwastom?

Chwasty to zmora wielu właścicieli ogrodów i plantacji. Agrotkaninę od lat wykorzystuje się, aby uniemożliwić ich rozrastanie. Tkanina rozłożona na podłożu ogranicza dostęp promieni słonecznych do gleby. W ten sposób niepożądane rośliny nie mają szans na rozwój.

Agrotkanina to także materiał ekologiczny. Dzięki niemu nie musisz stosować herbicydów, które są szkodliwe dla środowiska.

Jakie są zalety stosowania agrotkaniny?

Agrotkanina w ogrodzie to prawdziwy skarb. Jej specjalna struktura sprawia, że przepuszcza ona nie tylko wodę i powietrze, ale także nawozy. Możesz prowadzić normalną uprawę bez konieczności podnoszenia maty. Pod matą szkółkarską nie zachodzą procesy gnilne, ponieważ zapewnia ona stały dostęp powietrza do ziemi. Agrotkanina pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę podłoża, co wraz z jej opisanymi wcześniej właściwościami, ogranicza ryzyko wystąpienia chorób gleby (między innymi wirusów i grzybów).

Agrotkanina – materiał idealnie dobrany do otoczenia w ogrodzie

Jeśli zastanawiasz się, czy kolor agrotkaniny ma znaczenie, odpowiadamy, że jest to kwestia czysto estetyczna. Mata ściółkująca najczęściej występuje w kolorze czarnym, zielonym lub brązowym. Ciemnozielony materiał świetnie zharmonizuje się z roślinnością w ogrodzie. Z kolei czarna sprawdzi się tam, gdzie chcesz zamaskować barwę podłoża, natomiast brązowa będzie idealna pod korę.

Agrotkanina czy agrowłóknina – co jest lepsze do ściółkowania?

Ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie gleby wokół roślin. Wielu początkujących ogrodników myli agrotkaninę i agrowłókninę. Ich zastosowanie jest jednak inne.

Agrowłóknina od agrotkaniny różni się przede wszystkim gramaturą i innym splotem materiału (mimo że obie wykonane są z polipropylenu). Agrotkanina jest mocniejsza, grubsza i bardziej wytrzymała, agrowłóknina jest natomiast cienka.

Agrowłókninę zastosujesz do okrywania roślin podczas chłodniejszych miesięcy. Obie tkaniny nadają się do ściółkowania. Do obsypania skarpy lepsza będzie agrowłóknina, ponieważ nie zsunie się z niej ani grys, ani kora.

Agrotkanina zapewnia lepsze warunki do wzrostu roślin, ponieważ:

Już wiesz, do czego przyda Ci się agrotkanina w ogrodzie. Ten trwały materiał najlepiej rozłożyć od razu, kiedy planujesz nowe nasadzenia. Wreszcie pozbędziesz się chwastów, a Twoja gleba będzie dobrze nawodniona i odżywiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.