![3 zasady rozsądnego pożyczania](https://www.int24.com.pl/wp-content/uploads/2022/09/rozsadne-pozyczanie.jpg)
Artykuł partnera.
W chwili obecnej banki, a także innego rodzaju instytucje oferują wiele możliwości pożyczania środków na rozmaite cele. Choć opcji jest bardzo wiele, warto w tym wszystkim zachować rozsądek i wziąć pożyczkę, która nie utrudni nam codziennego funkcjonowania. Prezentujemy trzy podstawowe zasady rozsądnego pożyczania!
1. Potrzebujesz pożyczki? Weź tylko niezbędną kwotę
Potrzebna Ci pożyczka chwilówka na dokonanie określonego zakupu lub skorzystanie z określonej usługi? Jeśli chcesz kupić np. sprzęt elektroniczny czy dokonać pilnej naprawy domu – pożycz tylko dokładnie określoną kwotę. Przykładowo, jeżeli Twój wydatek wynosi 3000 zł, nie bierz 3500 czy 4000 zł: choć w momencie uzyskania środków zapewne ucieszy Cię zastrzyk dodatkowych środków, to później boleśnie odczujesz konsekwencje takiej decyzji. Całe zadłużenie będziesz spłacać dłużej, a dodatkowo – musisz liczyć się z wyższymi odsetkami.
2. Sprawdź, czy pożyczka nie przerasta Twoich możliwości
Potrzebujesz sfinansować określony zakup, którego kwota jest dość wysoka? Dokładnie sprawdź, czy comiesięczne spłacanie raty o określonej wysokości nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu. Nawet jeśli w tym momencie wydaje Ci się, że wydawanie np. 1/4 miesięcznych dochodów na spłatę raty jest dla Ciebie osiągalne – zastanów się, przez jaki czas przyjdzie Ci spłacać pożyczkę.
Pewną „pułapką” jest także nie branie pod uwagę dokładnego okresu, w jakim będziesz spłacać środki. Przykładowo, 20 rat nie brzmi wcale źle, ale gdy zdasz sobie sprawę, że to oznacza comiesięczne przekazywanie pewnej kwoty przez niespełna dwa lata (!) – punkt widzenia zmienia się dość zdecydowanie. W niektórych przypadkach lepiej jest zdecydować się na nieco dłuższy okres kredytowania, który będzie skutkował niższą ratą. Choć w ten sposób spłacisz wyższą kwotę, to comiesięczne obciążenie domowego budżetu będzie niższe. Zdecydowanie lepiej jest spłacać niższą ratę, a ewentualną nadwyżką opłacić zobowiązanie w krótszym terminie, niż co miesiąc zastanawiać się, czy wystarczy Ci na spłatę pożyczki!
3. Nie spłacaj pożyczki pożyczką!
Pożyczka przez internet nigdy nie powinna być zaciągana na spłatę innego zobowiązania! Takie działanie napędzi jedynie spiralę zadłużenia. Jeśli nie masz za co spłacić już istniejącej pożyczki – wybierz się do banku: w większości przypadków możesz liczyć na rozsądne rozwiązania, które pozwolą dalej spłacać zadłużenie, bez konieczności dalszego zadłużania się. W końcu bankowi też zależy, by jego dłużnik był wypłacalny!
Stosując się do powyższych zasad rozsądnego pożyczania, szybka gotówka może ułatwić Ci dokonanie wielu pilnych zakupów, jednocześnie nie stanowiąc nadmiernego obciążenia budżetu. Pamiętaj o tych regułach i ciesz się dokonanymi zakupami! Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.extraportfel.pl/blog.