Menu

Zaprawy murarskie – rodzaje, zastosowanie i przygotowanie

10 maja 2019 - Budownictwo
Zaprawy murarskie – rodzaje, zastosowanie i przygotowanie

Ciężko wyobrazić sobie budowę domu bez użycia zaprawy murarskiej. Mimo, że zajmuje ona niewiele ponad 7% całej konstrukcji muru, to warto poświęcić więcej czasu na zapoznanie się ze sposobem jej przygotowania, a także rodzajami zapraw murarskich. Większa świadomość na temat jej zastosowania pozwoli lepiej dobrać mieszankę do naszych potrzeb.

Zastosowanie zapraw

Dostępne na rynku zaprawy mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Przede wszystkim mogą służyć jako spoiwo łączące do budowy ścian, ale również do wykonania posadzki w domu, do osadzania w gruncie elementów konstrukcyjnych czy do zewnętrznej i wewnętrznej ochrony muru. Rodzaj zaprawy wybiera się ze względów na jej przeznaczenie, a także mając na uwadze używane materiały, które ma łączyć zaprawa.

Rodzaje zapraw murarskich

Na rynku spotkać można kilka rodzajów zapraw murarskich – podstawowy podział wyróżnia je ze względu na skład chemiczny, z którego się składają. Należą do nich:

Jak przygotować zaprawę murarską?

O tym, jakie parametry użytkowe oraz jakiej jakości będzie zaprawa, decyduje przede wszystkim to, w jakich proporcjach została użyte poszczególne składniki. W przypadku najczęściej stosowanych zapraw, czyli cementowych i cementowo-wapiennych, producenci umieszczają informację na opakowaniach przedstawiając użyte proporcje.

I tak zakupić możemy między innymi zaprawę murarską 1:4 (jedno objętość cementu, cztery objętości piasku), 1:5, 1:3, 1:1,5, ale również 1:2:9, co oznacza jedną objętość cementu, dwie objętości wapna i dziewięć objętości piasku. Żeby otrzymać gotową do użycia zaprawę należy dodać tyle wody, aby powstała gęsta konsystencja, umożliwiająca murowanie.

Jaka zaprawa murarska będzie więc najlepsza? Przede wszystkim musi być ona dopasowana do naszych wymagań i potrzeb. Niezwykle ważnym elementem każdej zaprawy jest jej wytrzymałość, która określana jest parametrem M – im wyższa wartość, tym zaprawa jest wytrzymalsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.