Menu

Zamki krzyżackie

21 sierpnia 2019 - Turystyka
Zamki krzyżackie
Kilkadziesiąt zamków krzyżackich zachowanych w lepszym lub gorszym stanie to gratka dla turystów. Będąc na wczasach w północnej Polsce zawsze możemy spodziewać się jakiegoś zamku w okolicy. Korzystajmy z takich okazji, poznawajmy historię naszego kraju, pamiętając o tym, że Krzyżacy to nie tylko odwieczny wróg Polski, ale także sprawni administratorzy podbitych ziem.

Zamieszkiwane i wykorzystywane na terenie dawnych Prus zamki krzyżackie obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów z Polski. Nic dziwnego, gdyż mimo wieku, znaczna większość z nich została odrestaurowana. Kilka zostało wykupionych przez firmy lub fundacje, które cyklicznie dodatkowo organizują rekonstrukcje walk rycerskich i inne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Polsce warto odwiedzić kilkadziesiąt zamków o krzyżackim rodowodzie, niektóre są dobrze zachowane, inne odbudowane, a jeszcze inne zachowane są w postaci trwałej ruiny. Można je znaleźć na interaktywnej mapie – https://discover.pl/mapa-zamkow-krzyzackich-w-polsce/ .

Zamek krzyżacki w Gniewie – Co warto zobaczyć?

Historia zamków krzyżackich sięga aż trzynastego wieku, gdy budowano je z gliny, drewnianych bali i ziemi. Dopiero w następnym etapie rozwoju rozpoczęto wykorzystywać w tym celu kamienie polne i cegły, co znacznie wzmocniło konstrukcję i uodporniło ją na ataki. Wszystkie osoby znajdujące się w środku mogły czuć się w większym stopniu bezpieczne. Zamki nabyły też podobną strukturę, dzięki czemu duża część z nich jest bardzo do siebie podobna.

Zamek w Gniewie został wybudowany przez zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku, a następnie rozbudowany. Użytkowany dopiero w 1772 roku zaczął służyć jako siedziba wybranych starostów z Polski. Była to swego czasu jedna z najpotężniejszych tego rodzaju budowli na lewym brzegu Wisły obok innych zamków w Gdańsku i Człuchowie.

Izba tortur – Czytając książki historyczne o krzyżakach można natrafić na fragmenty, w których opisywano różnego rodzaju tortury średniowiecznych katów. Odważne osoby mogą spróbować w Gniewie swoich sił na specjalnych maszynach do tortur, a cała sala jest dostępna do oglądania. Przewodnik natomiast opowie o historii i sposobach torturowania mieszkańców w tamtych czasach. To może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających niezależnie od wieku.

Podzamcza – Niegdyś miejsca po drugiej stronie fosy z zwodzonym mostem były pełne kuźni, różnego rodzaju obór i pomieszczeń służby. Spotkać można było też piekarnie i inne lokale. Mimo oddzielenia od zamku właściwego tam też tętniło życie, a do dzisiaj w niektórych miejscach to właśnie tam są organizowane atrakcje dla turystów. Mają pokazać poziom życia i codzienne obowiązki dawnych mieszkańców.

Zamek w Gniewie, jak wiele innych zamków krzyżackich potrafi zaoferować zwiedzającym wspomnienia i widoki, które zapamiętają całe życie. Powyższe miejsce szczególnie cenią sobie pasjonaci historii, patrioci, harcerze i organizatorzy kolonii (więcej o zamku – https://discover.pl/zamek-w-gniewie/ ).

Zwiedzając zamki krzyżackie jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że zawsze niedaleko jednego zamku jest inny. Zamki krzyżackie były budowane dość blisko siebie, ponieważ były nie tylko warowniami obronnymi, ale również siedzibami administracji zakonnej różnego szczebla. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że bardzo dużo zamków krzyżackich po wojnie trzynastoletniej znalazło się w granicach Rzeczypospolitej i stały się siedzibą starostów. Tak było właśnie z zamkiem w Gniewie, a jednym ze starostów był Jan Sobieski, przyszły król Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.