Menu

Mój pierwszy PIT-37

20 marca 2019 - Finanse
Mój pierwszy PIT-37

Naszym obowiązkiem jest złożenie deklaracji podatkowej, dotyczącej dochodów jakie osiągnęliśmy za rok poprzedni. Kiedyś była to przeprawa z matematyką, obecnie ułatwiono maksymalnie ten proces. Warto jednak sprawdzać jak wygląda nasza deklaracja aby mieć kontrolę nad finansami.

Termin

Złożenie pierwszej deklaracji za dany rok podatkowy musi nastąpić do 30 kwietnia następnego roku. Czyli chcąc rozliczyć się zgodnie z przyjętym prawem za 2018 rok należy złożyć deklarację do 30 kwietnia 2019 roku. Do tego czasu zostało niecałe dwa miesiące, więc warto mieć to na uwadze.

Złożyliśmy błędną deklarację

Jeśli nasza deklaracja zawiera jakiś błąd to bez żadnego problemu możemy złożyć jej korektę. Co ciekawe, taką korektę możemy robić kilkakrotnie.

Co zrobić jeśli nie złożyliśmy PIT-37 w terminie?

Komputer i kalendarz

pixabay.com

Kolejnym problemem z jakim możemy się spotkać jest niezłożenie deklaracji o dochodach w terminie. Czasem zapomnimy, czy z innych powodów nie złożymy deklaracje. W takim wypadku rozliczamy się jak najszybciej. Oczywiście musi to być zrobione na deklaracji jaka obowiązywała w danym roku rozliczeniowym. Do całości możemy dołączyć pismo tzw. czynny żal w którym wyjaśnimy Urzędowi Skarbowemu powód zwłoki. Od roku podatkowego 2018 Urząd Skarbowy sam wypełnia deklaracje podatkowe na podstawie dostępnych mu informacji. Więc zaległości dotyczą najwyżej poprzednich lat.

Jak się rozliczyć

Szkoda, że rozliczania się na deklaracji podatkowej nie uczą w szkołach, powiedzmy od szóstej klasy. Byłaby to bardzo przydatna wiedza, która nie tylko uczniom, ale i ludziom pracującym w urzędzie z deklaracjami ułatwiłaby bardzo życie. Wtedy też dużo by zaoszczędzono na każdym etapie pracy z przetwarzaniem danych.

E-pity program do wypełniania deklaracji podatkowych

Rozliczając się po raz pierwszy e-deklaracje możemy zrobić to za pomocą https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_37/. Dostępnych jest w tym programie nie tylko druk PIT-37, ale też i inne. Program można ściągnąć na dysk lub uzupełnić online. Bardzo ważne jest, aby przeczytać całą instrukcję wypełniania deklaracji. Nie chodzi o to, że możemy popełnić błąd, gdyż program nie pozwoli na wysłanie błędnej deklaracji. Istotne jest, aby dowiedzieć się, co możemy odzyskać z zapłaconego podatku, jakie nam przysługują ulgi i jakie odliczenia.

Urząd skarbowy rozlicza za nas

Od roku podatkowego 2018, nie musimy składać osobiście deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Uzupełnienie deklaracji podatkowej zrobi za nas Urząd Skarbowy, wpisując wszystkie dane jakie będzie miał dostępne. Z jednej strony jest to ułatwienie, ale z drugiej jeśli jakaś informacja nie dotrze do Urzędu Skarbowego na czas, to możemy być stratni. Natomiast za błędy w deklaracji odpowiada teraz urząd, co dla jednych może być korzystne, a dla innych niekoniecznie. Dlatego warto sprawdzić na e-deklaracje czy jest prawidłowo wypełniona. Nasza praca ogranicza się do zaakceptowania jej, ewentualnie poprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.