Menu

Jak wybrać dobre okna

24 września 2019 - Budownictwo
Jak wybrać dobre okna

Okna mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i utrzymanie właściwej temperatury w domu. Jeśli o to nie zadbamy, możemy narazić się na ogromne starty finansowe. Ponieważ jednak wybór okien nie należy do najłatwiejszych, przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z ich parametrami.

Rodzaje okien

Okna mogą być wykonane z różnych materiałów – wiele zależy od tego, na jakim efekcie estetycznym nam zależy. Dobrze też zorientować się, jakie właściwości mają poszczególne modele.

Okna plastikowe

Okna plastikowe, czyli PCV – są zdecydowanie najbardziej popularne. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim dość niska cena, dodatkowo doskonale utrzymują ciepło. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że są podatne na zmiany temperatury. Okna z tworzywa sztucznego są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i nie trzeba ich konserwować. Wystarczy regularne mycie.

Okna drewniane

Okna wykonane z drewna były niegdyś masowo wymieniane na plastikowe, obecnie zaczynają wracać do łask. Aktualnie do ich produkcji wykorzystuje się drewno klejone warstwo, które jest odporne na zmiany temperatury. Drewniane okna prezentują się bardzo elegancko i jeśli są dobrze zabezpieczone, nie będą się niszczyć ani odbarwiać pod wpływem czynników zewnętrznych.

Okna aluminiowe

Okna wykonane z aluminium to nowoczesne rozwiązanie. W zależności od potrzeb materiał może być błyszczący lub matowy, da się go też pomalować na dowolny kolor. Okna aluminiowe są łatwe w utrzymaniu, a przy tym odporne na trudne warunki pogodowe. Niestety nie mają tak wysokich właściwości termoizolacyjnych jak inne rodzaje.

Najważniejsze współczynniki

Kupując okna do domu powinniśmy się kierować przede wszystkim dwoma parametrami. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła U. Określa on ilość ciepła, jaka przenika przez okno w ciągu godziny. Im mniejsza wartość, tym większe właściwości termoizolacyjne.

Równie istotna jest przepuszczalność energii cieplnej G. Ona z kolei definiuje ilość energii słonecznej przedostającej się do wnętrza domu. Tutaj dość trudno określić, jaka wysokość współczynnika jest właściwa. Jeśli przepuszczalność będzie duża, to latem pomieszczenia będą się przegrzewały – z drugiej strony zimą łatwiej pozyskamy ciepło.

Miejmy jednak na uwadze, że okno nawet o najlepszych parametrach nie będzie pełniło swoich funkcji, jeśli nie zostanie poprawnie zamontowane. Dlatego do tego zadania najlepiej wynająć sprawdzonych fachowców.

Pamiętajmy też o tym, że przestrzeń między szybami powinna mieć odpowiednią szerokość. Zwykle wynosi ona 10-16 mm. Większa mogłaby spowodować, że okno nie będzie dobrze utrzymywało ciepła. W tej kwestii ważna jest także budowa profilu okiennego. W końcu w przypadku niewielkich okien może on zajmować nawet 40% powierzchni.

Komfort i bezpieczeństwo

Jak powszechnie wiadomo, okna to słaby punkt domu, który mogą wykorzystać złodzieje. Dlatego warto wyposażyć się w stalowe zaczepy antywłamaniowe, które zabezpieczają połączenie ramy ze skrzydłem. Przez to zyskujemy dobrą ochronę przed włamaniem.

Dodatkowo okna powinny tłumić hałas z zewnątrz. W końcu w domu chcemy się zrelaksować i nie przejmować głośnymi, nieprzyjemnymi dźwiękami. Dlatego zwróćmy uwagę na właściwości akustyczne, wyrażane przez parametr Rw.

Autorem artykułu jest firma Eko-Plast z Częstochowy zajmująca się sprzedażą i montażem okien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.