Menu

Automatyka – czym jest?

30 listopada 2018 - Technologia
Automatyka – czym jest?

Automatyka jest dziedziną techniki oraz nauki, w której głównym zagadnieniem jest sterowanie procesami technologicznymi oraz przemysłowymi. Kluczową kwestią, którą zajmuje się automatyka jest wymyślenie oraz wdrożenie takich rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć udział człowieka do minimum lub w całości pozbawić w ich działaniu czynnika ludzkiego.

Co ważne, automatyka to nie automatyzacja, co wiele osób błędnie traktuje jako synonimy. Automatyzacja to same metody lub środki, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie lub ograniczenie człowieka w konkretnych czynnościach. Zazwyczaj automatyka przykłada się do automatyzacji, ale podobny udział w jej kształtowaniu może mieć również odpowiednie wykorzystanie technologii informacyjnych czy mechanizacja.

Co warto wiedzieć o automatyce?

Urządzenia wykorzystywane w ramach automatyki, zwyczajowo dzieli się na trzy grupy, do których zalicza się: urządzenia z grupy pomiarowych, urządzenia z grupy sterujących, a także grupy urządzeń o charakterze wykonawczym. W przypadku grup urządzeń sterujących, często dokonuje się kolejnego podziału na sterowniki oraz regulatory.

Jeśli chodzi o praktyczne zastosowania automatyki, można wyróżnić co najmniej cztery grupy: mechaniczne, elektryczne, elektroniczne oraz systemy złożone. W przypadku urządzeń wykorzystywanych w automatyce z grupy urządzeń mechanicznych, można wyróżnić urządzenia hydrauliczne, a także pneumatyczne.

Elektryczne urządzenia wykorzystywane w automatyce, można jeszcze podzielić na elektryczne oraz elektromechaniczne. Przykładami tego rodzaju urządzeń są np. silniki elektryczne, elektrozawory, a także sprzęgła elektromagnetyczne czy styczniki.

Elektroniczne urządzenia wykorzystywane w automatyce, dzieli się na analogowe oraz cyfrowe. Przykładowymi urządzeniami z tej grupy są mierniki, czujniki, systemy wizyjne, a także

wzmacniacze czy falowniki.

Zastosowania automatyki

Automatyka to bardzo przydatna i pożyteczna dziedzina techniki. Dzięki niej doszło do rozwinięcia wielu gałęzi technologii na całym świecie. Automatyka ma zastosowanie w automatyce przemysłowej (procesy chemiczne, linie produkcyjne, przemysł wydobywcze), automatyce budynkowej i domowej, automatyce środków oraz systemów transportowych, automatyce systemów wojskowych czy automatyce systemów biologicznych.

Czytaj także: Czym są sterowniki PLC?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.